Svojanov

Svojanov
 
Nad údolím říčky Křetínky  jižně od Svitav se rozkládá tajemný hrad Svojanov. Nachází se poblíž města Polička. Navštívila jsem jej loni o dovolené, hrad se mi moc líbil a všem jej mohu doporučit k návštěvě.
 
O hradě - historie
Nechal jej postavit Přemysl Otakar II.  k ochraně zemské stezky Hrutovské či  Trstenické a až do husitských válek byl královským hradem. Hrad dvakrát vyhořel a po r. 1842 byl empírově přestavěn. Ve 20. století hrad vystřídal několik majitelů a od r. 1992 patří městu Polička. Měl především střežit obchodní cestu z Litomyšle do Brna.
Hrad je opředený  mnoha pověstmi. Hrad měl původní název Fűrstemberk. V letech 1287-1290 ho vlastnil Záviš z Falkenštejna, poté byl až do husitských válek korunním majetkem. Za Ješka z Boskovic byl pozdně goticky přestavěn, stavebně upravován byl i v 16. století, to byl v držení rodu Trčků. Ve druhé polovině 16. století byl po požáru přestavěn na renesanční zámek. Během třicetileté války a poté za válek pruských byl značně poškozen, po požáru r. 1842 došlo k částečné empírové úpravě. 
 
Prohlídka hradu - 
Dnes můžeme navštívit areál hradu a dále dva okruhy v interiérech hradu. Hrad se stal známým i pořádáním celé řady kulturních festivalů.
Pouhý rok poté, co byla na hradě Svojanov zpřístupněna nová expozice, přibližující život zdejších majitelů v období druhé poloviny 19. století, připravila správa hradu nový prohlídkový okruh, poodkrývající návštěvníkům zákulisí hradních komnat. 
Prohlídka nejprve prochází původním raně gotickým sklepením, ve kterém je nainstalována výstava postav známých z knížky Tajemný hrad Svojanov.
Atmosféru plnou tajemství dokresluje ve Svojanovském sklepení i instalované osvětlení.
Ze sklepů se pokračuje přímo do hradní kuchyně, kde jsou historické inventáře. Ta svým vybavením stylově odpovídá druhé polovině 19. století.
V místnosti hned vedle kuchyně je nainstalována expozice předmětů z grafitu - tuhy, vyrobené ve zdejší hradní manufaktuře. Následuje atraktivní průchod chodbičkou pod schodištěm a poté hradní mučírna v pozdně gotickém podzemí. Z mučírny se po hradbách sestoupí do Domu zbrojnošů, kde se v současné době nachází výstava historických klasicistních dveří z Poličska. 
Návštěvníky také zaujme romantická středověká zahrada v jižní části.
 
Rekreační areál Motýlek Svojanov - 
Areál nabízí celoroční ubytování v chatkách vybavených zařízenou kuchyňkou sprchovým koutem, krbem s možností grilování a ostaním zařízením. Kapacita areálu je - pět osmilůžkových chatek, sedm čtyřlůžkových chatek.
Okolí nabízí množství kulturně zajímavých míst, hustou síť turistických stezek, kvalitní cyklotrasy zejména pro horská kola, koupaliště, možnost rybaření, v zimě za dobrých sněhových podmínek běžecké tratě. 30 km od areálu je lyžařský vlek. Možnost jízdy na koni. Lety horkovzdušným balónem , popř. sportovním letadlem.
 
Obec Svojanov - 
Leží v rekreační oblasti mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí.
Obec má bohatou minulost spojenou s historií hradu Svojanov. Vedla tudy jedna z nejvýznamnějších obchodních stezek, tzv. Trstenická, pro jejíž obranu byl hrad vystavěn.
Roku 1421 obléhal obci Žižka, v letech 1642 - 1645 zde byli Švédové, roku 1646 sem vpadla Selská jízda a v prosinci 1798 tudy táhla ruská vojska proti Napoleonovi.
Dřív než Svojanov existoval Starý Svojanov, kde je významnou památkou kostel sv. Mikuláše s kněžištěm z 13. stol. a bohatou freskovou výzdobou z doby Karla IV.
Obec má zhruba třistašedesát obyvatel. V obci je pro menší děti mateřská školka. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov. Leží v průměrné výšce 460 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1287.
 
Svojanovem protéká Křetínka - 
Tok říčky Křetínky, na kterém bylo vybudováno vodní dílo Letovice je dlouhý 29 km. Říčka Křetínka pramení v Třebovském mezihoří 150 m severně od obce Stašov. Dále říčka protéká sevřeným údolím podél komunikace směrem na Hamry. V místě napojení komunikace ze Stašova na komunikaci z Poličky se do Křetínky vlévá z pravé strany Bysterský potok. Dále protéká říčka obcí Svojanov, Dolní Lhotou, kde se do Křetínky vlévá z pravé strany Kavinský potok. 
Tři kilometry pod hrází přehrady se Křetínka vlévá do Svitavy.
Údolní nádrž na řece Křetínce byla vybudována v letech 1972 - 1976.
 
Věřím že se Vám bude na Svojanově líbit!!!
 
Autor - jessynka