Ranč Panská lícha

Ranč Panská lícha u Brna
 
Jezdecký areál Panská lícha se nachází v krásném a klidném přírodním prostředí v Brně mezi městskými částmi Lesná a Soběšice nedaleko Moravského krasu.
 
Něco o ranči -
Jezdecký areál nabízí krytou osvětlenou jízdárnu 60x20m, venkovní jízdárnu 40x70m, tréninkový drezurní obdélník 60x20m, závodní drezurní obdélník 60x20m, výběhy, travnaté plochy pro pastvu, kolotoč. Nacházíte se v Brně a přece můžete využít okolních lesů, které patří k areálu, ke krásným vyjížďkám do přírody. Jezdecký areál každoročně pořádá mnoho drezurních, skokových a všestrannostních závodů. Chcete-li se naučit jezdit na koni, nabízí Panská lícha jezdeckou školu, kde se naučíte nejen jízdě, ale také starostlivosti o tato krásná zvířata. To vše v individuálních hodinách se zkušenými cvičiteli. Nebo si můžete jen tak zajezdit nebo vaše děti.
Kapacita pro ustájení v prostorných boxech s automatickou napáječkou a žlabem je 50 koní. O koně se starají profesionální ošetřovatelé.
 
Co můžete na ranči zažít -
Vyjížďky na koních do přírody pro začátečníky i pokročilé -
edná se o jízdu na koni krásnými lesy severního okraje Brna, vyjížďka probíhá za přítomnosti zkušeného instruktora, vyjížďky probíhají ve westernových sedlech. Základní doba vyjížďky je 60 minut, lze si domluvit vyjížďku delší
Půldenní výlety -
Obvykle pouze pro pokročilé, jedná se o půlden strávený v sedle asi 4-5 hodin
Celodenní výlety -
Pouze pro pokročilé, jedná se o celý den strávený v sedle, v půlce výletu bývá vložena pauza na občerstvení.
Vícedenní výlety -
Výlety na více dní, délka výletu dle přání zákazníka, nejobvyklejší jsou výlety dvoudenní a čtyřdenní. Zajištěno je ubytování dle přání zákazníka - možno od noclehu pod širákem až po noc v hotelu. Doba strávená v sedle je závislá na délce výletu, pokročilosti jezdců a na délce naplánované trasy.
Skijöring (lyžování za koněm) -
V zimě, za příznivých sněhových podmínek
Noční vyjížďky -
Romantická noční vyjížďka na koni
 
Historie ranče -
Na začátku byli tři nadšenci, které už nebavilo mít koně někde ustájené a chtěli se osamostatnit. Po dlouhém hledání našli místo téměř ideální - blízko u Brna, krásné lesy, velký výběh, který si bylo možno pronajmout. Proto si domluvili nájem části pozemku a začali vyklízet nepořádek co na pozemku byl a stavět provizorní boxy pro tři koně.Tak to ve shodě fungovalo asi rok. Nic ale není ideální, a tak ze tří zbyli jen dva. Začali budovat zázemí a další boxy, aby mohli provozovat agroturistiku a ustájení soukromých koní. V červnu 2005 se ranč přesunul o 200 m dál, na pozemek, který už je v majetku ranče. Zde vybudovali několik již více vyhovujících boxů. Ze začátku se jednalo o tři boxy, v současné době jich stojí jedenáct a další se chystají. Současně přišlo na řadu zázemí pro koně i jezdce, tzn. sedlovna, šatna a klubovna. Začátkem roku 2006 rozšířili služby o minibar, aby si unavení jezdci měli čím svlažit vyprahlá hrdla či se měli čím zahřát. V půlce roku 2006 rozšířili sedlovnu a šatnu a vysypali chodníčky pro větší pohodl zákazníků. V průběhu roku 2007 pak vybudovali zbývající počet boxů (tzn. současný stav 15 boxů), začali s výstavbou stříšek před boxy a položili nový povrch (gumové pláty) v oblasti úvaziště a sprchy pro koně.
A třetí nadšenec? Ten zůstal na pronajatém pozemku (který mezitím změnil majitele) a od podzimu 2005 se věnuje také provozování ustájení soukromých koní.
 
Nacházíte se v Brně a přece v přírodě s možností využití okolních lesů, které patří k areálu, ke krásným vyjížďkám. Na ranč nemusíte jet jen z důvodu jízdy na koni, ale i na krásnou procházku po ranči. Především Vašim dětem se tam bude jistě moc líbit. Ranč je velký a rozlehlý a všude uvidíte pasoucí se koně. Je tam i krásná restaurace a terasa s výhledem na jízdárnu a okolní výběhy.
 
Autor - jessynka