Brněnská přehrada

Brněnská přehrada
 
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna - přehrada je severozápadně od města, na území městských částí Bystrc a Kníničky. Brněnská přehrada je nádherným místem ke společným výletům a sportovním aktivitám.
 
O přehradě -
Přehrada má velký rekreační význam v této oblasti v létě plavání a vodní sporty v zimě pak bruslení a běžkování na zamrzlé ploše. Nachází se zde i nudapláž. Na březích jsou různé ubytovací objekty. Více využívaná je část blíže k městu. Bohužel za teplého počasí se díky výskytu sinic stává nevhodnou ke koupání.
Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy byla citlivě vsunuta do zdejší lesnaté a skalnaté krajiny. Dříve byla známá pod názvem Kníničská přehrada. O své původní domovy zde totiž přišli obyvatelé starých Kníniček, jejichž trosky určitě ještě dnes leží na dně přehrady. V dnešní době je určitě nepostradatelný především její rekreační význam.Vznikla především z důvodů regulace vodního stavu v řece Svratce pod přehradou. Povodí přehrady měří asi 1575 km2, přehradní nádrž při maximálním vzdutí dosahuje délky 9, 5 km. Brněnským hantecem se přehradě říká Prygl. Povodí přehrady měří asi 1575 km2, přehradní nádrž při maximálním vzdutí dosahuje délky 9, 5 km. 
Další zajímavostí Brněnské přehrady je nově zbudovaná lávka pro pěší a cyklisty pod hradem Veveří, která se nachází v místě ruin starého mostu, který byl zbořen za druhé světové války ustupující německou armádou. 
Na březích vodní nádrže je celá řada upravených pláží a po vodní hladině plují výletní lodě. Lodí se můžeme vydat k Brněnské zoologické zahradě, k hradu Veveří či do městečka Veverská Bitýška.
 
Kolem přehrady -
Nacházejí se zde četná koupaliště, restaurace s rozmanitými službami a krásné výletní trasy. Nabízí se i četné možnosti vodních sportů: koupání, jachting a plavby na lodičkách. Provozování motorových lodí je zde zakázáno! V zimě je velmi oblíbené bruslení na zamrzlé hladině přehrady. 
Brněnská přehrada je z obou stran lemována rozlehlými lesy (Obora na levém břehu, přírodní park Podkomorské lesy na pravém), v kterých se nachází hustá síť turistických a cykloturistických tras. S Brněnskou přehradou návštěvníka seznámí naučná stezka Brněnská přehrada, jak ji neznáte. U přehrady se nachází i mini golf.
 
Lodní doprava na přehradě -
Od roku 1946 brázdí hladinu "brněnského moře" jedna z největších místních atrakcí - lodě na elektrický pohon. Většina lodí zdejší flotily byla dokonce vybudována přímo ve zdejších docích. Celá plavba trvá 70 minut, má 10 zastavení. V jedné části se pluje kolem hradu Veveří, kde je i přístav. Většina lodí pluje až do Veverské Bítýšky.
 
Bystrc -
Bystrc leží kousek od přehrady, což znamená spoustu možností sportovního vyžití. Vesnice Bystrc se stala součástí Brna až v roce 1945. V 70. letech bylo nad původní vískou postaveno jedno z největších sídlišť v Brně – a rozhodně nejvzdálenější od centra. Nyní je Bystrc jedno z urbanisticky nejhůře řešených předměstí. Tak trochu betonová džungle.
 
Hrad Veveří u Brněnské přehrady -
Pohled na hrad Veveří, vypínající se nad jednou ze zátok Brněnské přehrady, patří k nezapomenutelným zážitkům. Zalesněná oblast brněnské vrchoviny sloužila moravským knížatům a markrabatům k podobnému účelu jako křivoklátské lesy českým panovníkům - k lovu a odpočinku. Právě v takovém místě (dnešní přírodní park Podkomorské lesy) se nachází hrad Veveří. Původně románský hrad, o němž je první zmínka datována k roku 1222, byl v průběhu 13. století přestavěn na gotické sídlo s válcovou břitovou věží, palácem a kaplí. Současnou stavební dispozici uzavřel počátkem 15. století takzvaný příhrádek na západní straně - hradba s pěti hranolovými věžemi.
Jihozápadně, nedaleko od vchodu do hradního areálu, stojí původně románská kaple Panny Marie. Byla postavena koncem 12. století jako součást zeměpanského dvorce a osady; postupně byla upravována až do své nynější podoby. 
 
Zoologická zahrada -
Zoologická zahrada města Brna se nachází v městské části Bystrc na Mniší Hoře, v těsné blízkosti Brněnské přehrady. Pro veřejnost byla otevřena 30. srpna 1953.
 
Kozí horka -
Leží v rekreační oblasti Brněnské přehrady, na kraji rozsáhlých lesních porostů Kozí Horka - Jelení žlíbek, pouze 300 m od přehrady. Středisko lze využít nejen ke krátkodobým sportovním akcím (multifunkční hřiště s osvětlením, menší pískové hřiště) ale i jako turistickou či táborovou základnu.
 
Rakovec -
Rakovec je osada na pravém břehu Brněnské prěhrady, v jejím nejjižnější části. Dříve byl Rakovec také velmi oblíbeným společenským centrem na přehradě, ale to se posunulo blíže k hrázi, na přístaviště, kde končí linky brněnské MHD. Pláže na Rakovci jsou ale v létě hojně navštěvované. Jsou převážně travnaté s několika stromy poskytujícími úkryt před sluncem. Přes léto jsou k dispozici sociální zařízení i občerstvení, na nedalekém přístavišti pak mnoho dalších služeb. Pro děti je zde několik prolézaček, dále písková hřiště a pingpongové stoly.
 
Rokle -
Na pravém břehu Brněnské přehrady v místě zúžení, směrem na Veverskou Bitýšku, najdete pláže na Rokli. Jde o velmi romantické zákoutí, většinou s nejčistší vodou na přehradě. Pláže jsou zde travnaté s mnoha vzrostlými stromy a mírným vstupem do vody. Za nižšího stavu vody je část pláží písečná a uprostřed vodní plochy vystupuje ostrůvek s hydrologickou tyčí. V sezóně jsou zde k dispozici mobilní stánky s občerstvením, dále pak dětské koutky s prolézačkami.
 
Sokolské koupaliště -
Sokolské koupaliště neboli Sokolák leží na levém břehu Brněnské přehrady, nedaleko místní části Brno-Kníničky. Místo má tradici především jako sportovní centrum a dnes zde najdete jeden z největších a nejkrásnějších areálů pro plážový volejbal v České republice. Pláže na Sokoláku jsou spíše travnaté a většinou ne tak plné jako jinde na přehradě. Ve sportovním areálu je k dispozici samozřejmě občerstvení i sociální zařízení.
Zajímavostí Sokoského koupaliště je bazén, který již přes 50 let neslouží jako plavecký, ale spíše jako akvárium či botanická laboratoř. Jeho hladina je zarostlá vegetací a vyskytují se zde i některé chráněné a velmi vzácné druhy rostlin.
 
Přehrada dnes - vypuštěná!!
Brno chce vyčistit Brněnskou přehradu od sinic a udělat z ní opět vyhledávanou turistickou oblast.
Stav vody v přehradě se za posledních pár let zhoršil natolik, že se v ní už nedalo koupat. Přemnožily se tam sinice. Jihomoravský kraj a Brno se s tím rozhodly něco udělat. Nejdřív vápnily břehy a teď brněnskou přehradu upouštějí. Mezi lidmi začaly kolovat řeči, že po upuštění přehrady "vylezou" z vody staré Kníničky. A opravdu! Když půjdete po břehu od hráze směrem k Sokolskému koupališti, narazíte po cestě na zbytky cihel, na kterých jsou vyryté různé značky, na staré plechové hrnce, odhalíte půdorysy domů a můžete nalézt i kruhovou propadlinu, která připomíná studnu.
Určitě si tam někdy udělejte výlet. Je to velmi zajímavý pocit, procházet se po vypuštěných březích přehrady. Jen buďte dostatečně opatrní a nechoďte nikam, kam byste mohli zapadnout.
I přes to, že návštěvníků vypuštěné přehrady zvlášť od jarních měsíců ubylo, stojí za to se sem zajít podívat. 
 
Autor - jessynka            bez souhlasu autora kopírování zakázáno