Zimní zahrada

25.08.2010 20:22

Zimní zahrada

 
Zimní zahradu si můžete nainstalovat kdekoliv, vždy bude představovat výrazný doplněk Vašeho domu. Budete se v ní cítít dobře, protože stavba zimní zahrady i uprostřed městské zástavby umožňuje žít v kontaktu s přírodou a to i když venku bude padat sníh, nebo nastanou deštivé a blátivé dny. V těchto dnech nejvíce uvítáte suchý a prosklený prostor vašeho zahradního ráje, kde si budete moci v klidu vypít šálek kávy ve vaší soukromé zelené oáze. 
 
Prosklené prostory zimní zahrady moderních domů našla svoji inspiraci už v 19 století, tehdy v klasických verandách domů, které sloužili stejně, jako dnešní zimní zahrady. Slovo veranda je perského nebo indického původu a do evropy ho zavedli už ve 14. století Portugalci. Až později začaly verandy, dnešní zimní zahrady plnit svou obytnou a relaxační funkci. Původně verandy jako skleněné místnosti sloužili k přezimování citlivých rostlin. Zimní zahrada neboli veranda plná květin,  která nám dopřeje trochu zelené přírody i za chladných zimních měsíců, to je ta pravá zimní zahrada. 
 

Prostor k relaxaci

Aby zimní zahrada mohla sloužit i k relaxaci, měla by mít nejméně 10 metrů čtverečních a hloubku alespoň 2 metry. Musíte počítat s místem pro květiny, nábytek i průchod. Pokud zahrada navazuje přímo na vnitřek domu, stačí plocha i menší. Měla by tvořit přechod mezi interiérem a venkovním prostředím, proto by jste měli zvolit i vhodnou podlahovou krytinu, například keramickou dlažbu, přírodní kámen nebo dřevo.
 

Nejvhodnější umístění

Světová strana, na kterou bude vaše zelená oáza situována, má velký vliv na její další využití i na potřebu vytápění. Nejvýhodnější stranou je jih, protože i v zimě vnitřek prohřívají sluneční paprsky. Další variantou je západ, kde si budete užívat hřejivých slunných podvečerů. Také rostlinkám se při dostatku světla daří nejlépe. Pokud ale dáváte přednost rannímu slunci, můžete zvolit východní orientaci. Nejméně vhodná je severní strana protože zahrada sice působí jako izolant domu, ale slunce ji téměř nevyhřívá.
 

Rostlinky do zimní zahrady

Nepostradatelným doplňkem zimních zahrad jsou rostliny, které dokáží zvelebit a zútulnit. Druhy rostlin si vyberte podle toho, aby mohly v zahradě přebývat celoročně. Raději si ale nevybírejte náročné druhy, které potřebují například vlhko. Péče o rostlinky v zimní zahradě by měla být především snadná, aby vám sloužila více k odpočinku než k práci. Také si dávejte pozor aby rostliny byli poměrně stejně náročné na teplotu. Poté rozmístěte rostlinky podle toho, jak moc mají rády sluníčko nebo stín.
 
Lidé již od dávných časů toužili žít v přírodě a moderní člověk může uspokojit tyto potřeby v létě i v zimě ve slunečných dnech i v dešti právě v zimní zahradě. 
 

Autor - jessynka