Zámek Boskovice

09.09.2010 18:00

Zámek Boskovice

 

Boskovice leží přibližně 45 km od Brna směrem na Svitavy, 15 km od okresního města Blansko. Boskovický zámek je jeden z nejkrásnějších empírových zámků na Moravě. Zámek, původní dominikánský klášter byl v 1. polovině 19. století za Františka Xavera Dietrichsteina přestavěn na zámek, nyní je zámek v soukromém vlastnictví. Navenek zámek působí poněkud jako strohý objekt, ale uvnitř jsou nádherné, honosné interiéry se stylovým vybavením. Boskovický zámek pochází z roku 1684.

 

Historie zámku

Zámek, dřívější dominikánský klášter, po svém zrušení nějakou dobu sloužil jako manufaktura na výrobu barviv. Klášterní budovy byly přestavěny na zámek v letech 1819 - 1826. Prvními majiteli zámku byli Ditrichsteinové, kteří byli také majiteli sousedního hradu. Ditrichsteiny roku 1856 vystřídali Mensdorffové, kteří zámek vlastnili až do roku 1950, kdy jim byl majetek znárodněn. Vrácen byl rodině Mensdorffových opět v roce 1991.

 

Co na zámku uvidíte

Zámek nabízí řadu lákadel, mezi nejatraktivnější předměty patří měděný globus, na kterém je vyobrazena hvězdná obloha pomocí heraldických znaků a který je jedním ze tří svého druhu na světě. Technicky založené návštěvníky zcela určitě zaujme rokokové dětské divadélko, které je darem královny Viktorie. Dále zde najdete monumentální výjevy z protitureckých válek malované na buvolí kůži, které se nacházejí v sále bitev. Z interiérů je nejkrásnější hlavní sál, který prostupuje dvěma patry zámku. Také je zde zámecká instalace, ke které patří vzácné obrazy nizozemských malířů a rozsáhlá knihovna, která je zaměřena na období první třetiny 19. století.  V přízemí zámku se zachovaly zbytky barokního dominikánského kláštera a  zámecká kaple. Zajímavá je také ložnice a císařský salón s empírovými interiéry, které jsou vybaveny dobovým mobiliářem. Součástí zámku je i hospodářský dvůr, táhnoucí se od rezidence až k zámku, je to soubor barokních budov z 18. století a také rozsáhlý empírový skleník.

 

Otevírací doba

Duben a říjen - pouze pro objednané skupiny od 9.00 do 17.00 hodin.

Květen až září - 9.00 - 17.00 hodin

V pondělí je zavírací den.

 

Vstupné na zámek

Plné vstupné - 85,- Kč

Snížené vstupné - studenti, děti do 15 let, vojáci a invalidé - 55,- Kč  

Děti do 6 let a tělesně postižení s doprovodem vstup zdarma 

Slevy 10 % pro skupiny větší jak 30 osob.

 

Délka prohlídky je asi 60 minut. Poslední prohlídka je 60 minut před koncem zavírací doby. Všechna parkoviště v centru města jsou vzdálena maximálně 10 minut od zámku.

 

Kolem nádherného zámku se rozprostírá anglický park s rozsáhlým lesoparkem a zříceninou Boskovického hradu. Hrad se nachází přibližně 1 kilometr nad zámkem. Hrad je romantická zřícenina se zbytky z goticko - renesančního Boskovického zámku. K zámku patří i přilehlé parky s ostatními stavbami - rezidence, zámecký skleník, panský dvůr, jízdárna a klášter. 

 

Autor - jessynka