Yoseikan

17.02.2011 22:01

Yoseikan

 

Yoseikan je japonské bojové umění, které zahrnuje prvky aiki-budo spolu s karate, kempo, aikijutsu, goshin jutsu, judo, kendo a iaido, džuda a jiných bojových umění. Dalo by se řící že je to směska mnoha typů boje. Tento styl byl založen po roce 1940 mistrem Minoru Mochizuki a nyní je udržován jeho synem Hiroo Mochizuki, tvůrce Yoseikan Budo. Dříve byl hodně populární mezi japonskou policii a má aktivní větve v mnoha částech světa. 

 

Yoseikan obsahuje hody a páky z aikido, strhy z judo, údery a kopy z karate a techniky se zbraněmi z Katori Shinto ryu. Tento bojový systém využívá sílu a energii soupeře a má i sportovní podobu.  Dalo by se říci že yoseikan je velmi účinný a efektivní způsob sebeobrany a to jak beze zbraně tak i se zbraňí, není to pouze bojové umění, ale i životní filozofe. 

 

Základem Yoseikanu jsou jednoduché, přirozené a vlnité pohyby, které vychází z boků. Tento pohyb sa nazývá vlna, která v yoseikane nachází široké uplatnění. Mnoho sportů, například tenis, hokej, golf, hod oštěpem a jiné používají tento vlnitý pohyb, který nachází uplatnění i v běžném životě například při sečení trávy jak kosou, tak elektrickou sekačkou. práci s lopatou nebo zvedání jakékoliv zátěže. 

 

Yoseikan, stejně jako každý jiný sport pravidelným tréninkem vede 

k tělesnému otužování a duchovní svěžesti. Tento bojový sport se skládá z pěti disciplín a to klasického zápasu beze zbraně, zápasu s nožem, zápasu s dlouhým mečem a zápasem s jednoručním mečem a kata takzvaný stínový box. Yoseikan je vhodný jak pro děti, tak i ženy a slabší i silnější jedince. 

 

Tento japonský bojový styl založený ve druhé polovině 20. století je dnes používán pro výuku sebeobrany, který využívá údery, kopy, hody, páky a zbraně jako je dlouhý meč, krátký meč, nůž, hůl, nunchaku a další. Je u něj velmi důležitý správný postoj, správná geometrie těla, správný dech a soustředěná mysl. Je vhodný úplně pro každého, protože používá jak měkké, tak tvrdé techniky a z každého bojového odvětví něco, co se pro sebeobranu vždy hodí. 

 

Autor - jessynka