Wrestling

01.03.2011 11:34

Wrestling

 

Wrestling je sportovní bojový sport a profesionální show, která je

populární hlavně v Americe, Kanadě, Japonsku a Mexiku. Jde o jeden z nejsledovanějších sportů v USA vůbec, někdy je až brutální, ale spousta scén jsou jen nafilmované, protože jsou moc nebezpečné.

Ve Wrestlingu nejde o zápasení, ale o storyline, což znamená příběh. Zápasníci dostávají stále nové a nové storyline a vyvyjí se tak jejich osobnost a postavení v celé show, a prožívají takový příběh a s ním jej prožívají také fanoušci a diváci. 

 

Wrestling vznikl v 60 - 70 letech minulého století a dnes obsahuje prvky souboje, sportu a divadla. Je oblíbenou zábavou po celém světě. Jde o boj muže proti muži nebo dvou žen, při kterém je dovoleno skoro vše a je koncipován jako realita, přičemž boj je více  méně fingovaný. Pravidla jsou velmi kontrovérzní a může se zdát, že vůbec žádná nejsou ale ty základní existují, jsou ale velmi často pozměňována, porušována a dokonce i rozhodčími občas pomíjena. 

 

Wrestling začínal jako pouťová a cirkusová atrakce, kde zápasníci plnili roli buď hodného nebo zlého. Dnes je založen na napětí, adrenalinu, emocích a hlavně pobavení a zábavě. Ale jedná se o velmi odvážný a drsný sport, který vyžaduje nekonečný trénink, odvahu a kondici. Wrestlingové zápasy jsou téměř vždy secvičené, ale někdy nevyjde všechno podle plánu, protože některý zápasník se může nechat strhnout atmosférou utkání a pak může být i nebezpečný. A právě tohle dělá z wrestlingu jedinečnou podívanou a strhující show s velkým rizikem. 

 

V Americe je tento sport zdrojem zábavy a vzrušení hlavně mezi mládeží, protože kombinuje zajímavé charaktery a dramatické příběhy. V Čechách je tohle sportovně divadelní představení relativní novinkou, ale již v minulých stoletích byl součástí různých cirkusů nebo poutí. Pro někoho je to sport, pro někoho zábava a pro jiného zbytečným násilím. Při wrestlingu jsou také různé styly, například Mexický je rychlý a je v něm používáno hodně letových chvatů, uvidíte při něm masky a malí wrestlery. Jižní styl třeba zase upřednostňuje tradiční roli hrdiny a padoucha.

 

Při wrestlingu jde hlavně o to, předvést umění zápasu a show, aby byla vzrušující podívána plná nečekaných zvratů a dramatických překvapení. Wrestling také mohou provozovat ženy, příkladem jsou například známé zápasnice Leilane Kai, Bull Nakano, Bertha Fay a Alundra Blayze nebo z dnešní doby Trish Stratus, Lita, Jacqueline a Jazz. Mohou zápasit i ženy, přotože wrestling neslouží k tomu, aby si v ringu soupeři mezi sebou vyřizovali nějaké spory nebo aby se co nejvíce pobili, ale slouží k pobavení hlavně diváků. Dá se říci, že wrestling je jedno velké divadlo a téměř všechno co se děje v ringu je jen jako.

 

Autor - jessynka