Vaření v páře

19.10.2011 14:34

 

Vaření v páře

 
Vaření v páře pochází z Číny, kde je známý už tisíce let, a mnohými vědci začíná být právem považován za trend budoucnosti. Je to jeden z vůbec nejzdravějších způsobů přípravy pokrmů, protože horká pára na rozdíl od ponoření ve vodě nebo smažení respektuje přirozenou strukturu potraviny. Výhodou také je, že pokrmy neztrácejí důležité živiny a vitamíny a tím dodávají tělu plnohodnotné potraviny prospívající zdraví. Jde o jemné neagresivní vaření, které zachovává až o 50% více vitaminů a minerálních látek, než při běžné úpravě potravin.
 
Zelenina, maso, ryby, brambory a další potraviny neleží ve vodě a proto do ní neztrácejí své důležité živiny, a tím i šťáva zůstává uvnitř potraviny. Také barva a tvar zůstává zachován a hlavně podporuje přirozenou chuť, proto není potřeba přidávat do jídel vařených v páře mnoho koření nebo soli. Většinou se nedává ani žádný tuk, a proto je parní hrnec jednou z nejlepších pomůcek nejen pro zdravé hubnutí, ale také pro jiné typy zdravotních diet. 
 
Dokonce k vaření v páře nemusí být potřeba žádný speciální hrnec, takže když ho doma nemáte stačí ten běžný s pařákem na knedlíky. Do něho nalejete přiměřeně vody, vložíte pařák a na něj maso či jiné potraviny. Samozřejmě je lepší když si zakoupíte přímo ten speciální na vaření v páře, ale jako rychlá alternativa poslouží i klasický s pařákem. I ten totiž umožní zachování většiny hodnotných vitamínů a minerálů, vaření dietních jídel bez tuku a soli a potraviny si zachovají svoji přirozenou chuť. Ovšem ale už musíte hlídat aby nevyvřela voda, což u speciálního nemusíte. 
 
Pokud si ale zakoupíte přímo hrnec na vaření v páře, potraviny nebudou rozmočené a navíc se takový hrnec snadno myje. Také v něm můžete uvařit kompletní jídlo bez dozoru a bez rizika převaření a tím si můžete svůj čas věnovat čemukoliv jinému. Většina takových hrnců má tři nádoby, kde lze vařit najednou více druhů potravin. Další velkou výhodou je, že je velmi malá spotřeba vody a také elektřiny, protože ve spodní části hrnce je nádoba na vodu s topným tělesem, která funguje jako vyvíječ páry. Hned nad tím je sběrná miska na šťávu, která se uvolňuje během vaření a na ni se staví napařovací nádoby.
 
Pokud budete skládat potraviny do těchto nádob, ponechávejte dostatečné místo pro cirkulaci páry. Při vaření v parním hrnci používejte přibližně stejně velké kusy potravin, aby jste si zajistili stejnoměrné provaření. V nádobě se nejčastěji připravují pokrmy z kuřecího masa nebo ryb, ale také různé druhy zeleniny a brambory.
Do dolní nádobí vkládejte ty větší kusy potravin, například maso a do horní nádoby ty menší, třeba zeleninu a brambory. Během vaření se nedoporučuje otevírat často pokličku, protože dochází k úniku páry a tím se prodlužuje doba vaření. Také je dobré třeba maso předem několik hodin marinovat, aby bylo vláčné. Ale třeba mraženou zeleninu můžete vařit bez předchozího rozmrazení. Jedinou nevýhodou vaření v páře je, že na mase nebudete mít tu křupavou kůrčičku, jedině před dovařením dát na 10 minutek do klasické trouby nebo na gril k dopečení. 
 
Autor - jessynka