Tulipány neboli turecké rty

31.08.2010 22:31

Tulipány neboli turecké rty


Tulipány začaly být oceňovány jako zahradní rostliny už v 15. a 16. století v Turecku v zahradách sultánů Mohameda II. Pocházejí z Asie, odkud se rozšírily do jižní Evropy. V Evropě v botanických zahradách se první tulipány objevily ve Vídni. První cibule tulipánů obdržel vídeňský dvorní zahradník a správce Clausius. Největší množství tulipánů roste v Malé Asii, Afghánistánu, Iráku, Iránu a Sýrii, kde ve volné přírodě  rostou i na extrémních stanovištích a to i když je krutá zima nebo horké suché léto. Turecké rty jsou mrazuvzdorné, dobře se jim daří i na slunném stanovišti, na půdu nemají žádné zvláštní nároky, potřebují jen, aby byla dostatečně propustná. Dokonce ani šlechtěné odrůdy nejsou příliš náročné. 
 

Měsícem tulipánů je říjen

Tulipány, které kvetou na jaře se sází v říjnu do kvalitní půdy. Množí se cibulkami, které se oddělují od matečné rostliny (na podzim, nejlépe v říjnu). Poté je namočte do mořidla a pak nové cibulky zasadíte. Tulipány se většinou sází do hloubky 10 - 12 cm, ale hloubka je u každého druhu jiná, záleží na velikosti cibule. Po odkvětu tulipánů cibulky vytáhněte ze země, očistěte, osušte a uskladněte do dobře větrané místnosti s teplotou kolem 22 - 23°C. 
Tulipány je dobré umístit na rovný, dobře zkultivovaný a uhrabaný pozemek. Na teplotu jsou nenáročné, pouze časté výkyvy teplot mohou tulipány poškodit. Vyžadují pouze mírnou zálivku, pouze na jaře a na podzim vyžadují zálivku častější. Jsou náročnější na vyšší vzdušnou vlhkost jen v období po výsadbě a těsně před rozkvětem. Vlhkost by měla být kolem okolo 70%. 
 
Tulipány můžete pěstovat i na balkóně v květináči, není to žádný problém. Musíte ale po zasazení cibulky do květináče udržovat teplotu do 10°C a po vyrašení cibulek udržovat substrát stále vlhký a také pravidelně přihnojovat. 
Tulipány vybírejte každý rok z půdy ven a přesazujte na nová místa, necháte-li je na záhoně několik let bez přesazení, budou rok od roku slabší. Na jednom místě mohou zůstat  maximálně dva roky. Před výsadbou na stanoviště půdu zásadně nehnojte čerstvým kompostem, vhodné je dobře uleželý zahradní kompost, bohatý na vápník.
 
Tulipány dorůstají výšky dle odrůdy od 7 až do 75 cm. Mohou být ranné, plné ranné, triumf tulipány, Darwin hybridy, pozdní, liliokveté, třepenité, viridiflora hybridy, pivoňkovité, papouškovité, vícekvěté, exotické nebo botanické.Pěkně působivé jsou směsi tulipánu s ostatními cibulovinami, například s narcisy a hyacinty, kde mohou společně tvořit pestré koberce na záhonech. K bílým tulipánům se náramně hodí modré modřence nebo ladonky. Můžete si namíchat paletu tón v tónu, nebo naopak rozsvítit zahradu živými kontrasty.
 
U nás v Čechách není původní žádný druh tulipánu. Máme jen tulipány lesní a zahradní. Tulipány jsou hojně pěstované druhy květin a v okolí domů občas i zplaňují. Je známo přibližně 100 až 150 druhů. 
 

Autor - jessynka