Tipy na lyžování na Slovensku

16.10.2010 12:29

Tipy na lyžování na Slovensku

 

Slovensko poskytuje nepřeberné množství lyžařských terénů pro všechny kategorie lyžařů. Mimo sjezdového lyžování zde najdete bohaté možnosti pro lyžařskou turistiku i běžecké lyžování. Krásy Slovenska a bohaté rekreační možnosti lákají množství návštěvníků. 

 

Lyžařské středisko Poprad

Středisko se nachází ve Vysokých Tatrách. Najdete zde 9 kotvových vleků, 4 kabinkové a 2 sedačkové lanovky, sjezdovky mají celkem 15 kilometrů. Můžete si pořídit skipas Hohe Tatra, který vám umožní využít všech sjezdovek v areálu, včetně těch nejvýše položených pro zkušené lyžaře. Najdete zde i běžkařské dráhy, které jsou dlouhé od 2 do 20 ti kilometrů. 

 

Lyžařské středisko Štrbské Pleso

Areál nabízí dobře udržované sjezdovky a tratě, které měří celkem 4,5 kilometru. Na 380 metrech z nich je možné i noční lyžování za umělého osvětlení. Dále zde najdete i dva skokanské můstky, snowpark a běžecké tratě o délce 42,5 kilometrů.  

 

Lyžařské středisko Tatranská Lomnica

Středisko nabízí 6 kilometrů lyžařských tratí rozdělených do 4 sjezdovek. Pro běžkaře je zde 3,5 kilometru běžeckých tratí, v blízké Velké Lomnici jsou pak další dva okruhy o délce 1 a 1,5 kilometru. V blízkosti se nachází další lyžařské středisko Starý Smokovec - Hrebienka, nebo Štrbské Pleso. Všechna tři střediska jsou propojena skibusem.

 

Lyžařské středisko Donovaly

Donovaly jsou jedno z nejznámějších středisek na Slovensku. Najdete zde 7 lyžařských tratí, které dohromady měří 11 kilometrů. Celý areál je určen především začátečním lyžařům. Pro běžkaře zde najdete udržované čtyři běžecké okruhy o délce 8, 12, 18 a 20 kilometrů. Snowboardistům je zde k dispozici jeden rozsáhlý snowpark.

 

Lyžařské středisko Čertovica

V areálu je 7 sjezdovek, které dohromady měří 5,8 kilometrů. Najdete zde i freeride jízdu a noční lyžování na 450 metrech osvětlených tratí a v případě nedostatku sněhu i umělé zasněžení sjezdovek. Pro běžkaře je udržováno 23 kilometrů běžkařských tratí.

 

Lyžařské středisko Ždiar - Strednica

Zde najdete celkem 2,9 kilometrů tratí, které jsou rozděleny na 9 sjezdovek které jsou vhodné především pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. Pro běžkaře je k dispozici 8 kilometrů běžkařských tratí.

 

Lyžařské středisko Ski Makov

Celkem zde najdete 6 kilometrů tratí, které se dělí na 6 sjezdovek. Běžkaři mají k dispozici turisticko - rekreační trať, která vede po hřebeni okolních vrchů, která se napojuje na hlavní hřeben Javorníků.

 

Lyžařské středisko Ružomberok

Zde je celkem 10,5 kilometrů tratí rozdělených na 7 sjezdovek a pro snowboardisty je k dispozici snowpark Malin. V okolí najdete několik kilometrů běžeckých tratí.

 

Významná střediska zimních sportů se nacházejí také v těchto lokalitách - Demänovska dolina - Jasna, Chopok, Malinnô Brdo - Skipark Ružomberok, Podbreziny, Opalisko - Závažná Poruba, Žiar - Žiarska dolina, Liptovska Kokava, Liptovský Ján, Liptovský Hrádok - Dovalovo, Čertovica -Vyšná Boca nebo třeba Smrečiny v obci Liptovská Teplička.

 

Autor - jessynka