Sporty vhodné v těhotenství

31.03.2012 11:09

 

Sporty vhodné v těhotenství
 
Dříve byl rozšířen názor, že v těhotenství se nesportuje a necvičí a když někdo z tohoto vybočoval, dívali se na něj ostatní jako na hazardéra se svým zdravím i zdravím dítěte. V dnešní době ale už můžete vidět maminky s bříšky u bazénů i ve fitcentrech. Sport záleží jen na zdravotním stavu maminky a doporučení lékaře. Jestliže je ale maminka naprosto zdravá a neohrožuje to miminko, tak se naopak cvičení či lehčí sport doporučují. 
 
Jestliže jste aktivně sportovaly před početím, nemusíte se proto vzdávat všech svých oblíbených sportů hned na začátku těhotenství. Měli by jste ale uzpůsobit sport těhotenství, což znamená individuálním pocitům, kondici a zdravotnímu stavu. Například plavání je vhodné po celou dobu těhotenství, přestat by jste měli až chvíli před porodem. Tohle samozřejmě neplatí při závodním plavání, ale jen rekreačnímu pro dobrý pocit. Při plavání se uvolňuje i posiluje svalstvo celého těla, a to pžedevším zádové svaly a také se prohlubuje dýchání, což těhotným jen prospěje. Pozor, plavat by jste ale neměla v klasických veřejných bazénech, volte raději speciální hodiny plavání pro těhotné ženy. 
 
Dalšími vhodnými sporty v době těhotenství jsou jogging, pilates, chůze, speciální tělocvik pro těhotné, lehčí aerobik, jízda na kole, rotoped, tanec, gravidjóga, cvičení na míči, běžky, outdoorové cvičení a mnoho dalších lehčích sportů, kde nemůže dojít k poranění břicha. Také by jste neměli sportovat nadoraz ale jen pokud se budete cítit dobře a cvičení se vám bude líbit. Intenzitu cvičení volte podle své kondice a velký pozor si dejte na nárazy či pády, Úplně nejlepší je jen obyčejná chůze, která působí preventivně proti nízkému tlaku, pomáhá při otocích nohou, pozitivní je i pobyt na čerstvém vzduchu, protože často mizí nevolnosti a procvičujete vytrvalost. 
 
Speciální tělocvik pro těhotné vás může výborně připravit na porod, protože cviky jsou zaměřené na posílení svalových skupin, které jsou pro porod velmi důležité. Výborná je také dechová gymnastika při níž se nacvičuje správné dýchání v jednotlivých fázích porodu. Jízda na kole nebo rotopedu je dobrá na vytrvalost, ovšem si dávejte velký poror na nerovných silnicích a podobně, kde hrozí nebezpečí pádu. Je lepší se projet na cykloztezkách či v parku a pokud se jedná o rotoped měli by jste si lépe regulovat zátěž. Úplně nejlepší je gravidjóga, která je sestavena přímo pro těhotné. 
 
Existuje mnoho sportů, kterých by jste se měla v době těhotenství naprosto vyvarovat. Mezi ně patří například potápění,  horolezectví, míčové hry, aerobik při kterém se skáče, bruslení, terénní běh, sjezdové lyžování, namáhavé posilování s činkami a stroji, jízda na koni a v pokročilejším těhotenství i jízda na kole. Také není vhodný volejbal, házená, fotbal, bojové sporty při kterých hrozí nárazy, posilování při kterém zase dochází k zadržování dechu a silně se napíná břišní svalstvo a také extrémní zátěže jako silové sporty nebo sporty provozované v horku. Do sportu se v žádném případě nenuťte, nevyčerpávejte se a při pocitu únavy ihned sportování ukončete nebo zvolněte tempo. Také si dejte velký pozor aby jste se nepřehřála, vyhýbejte se pádům a otřesům a po čtvrtém měsíci omezte aktivity vleže na zádech. Jestliže si nejste svým sportem jistá, poraďte se se svým lékařem. 
 
Autor - jessynka

Tento článek je také publikován na stránkách Chytrá Žena.cz, pro které byl mnou napsán. Kopírování zakázáno!!