Spalničky

14.01.2011 09:41

Spalničky

 

Tohle velmi vysoce nakažlivé onemocnění způsobuje virus, který se projevuje formou celkové tělesné vyrážky která je doprovázena chřipkou. Spalničky mají dost podobné příznaky jako chřipka a to například horečku, kašel a rýmu. Postižení spalničkami jsou hlavně děti ve věku 4 až 5 let. K infekci může dojít buď kapénkovou nákazou nebo tělesným kontaktem s nemocným.

 

Příznaky spalniček

Prvním příznakem je již zmiňovaný kašel a to suchý a dráždivý, bolesti v krku, rýma a také zánět spojivek. Dalším příznakem může být ospalost a ztráta chuti k jídlu. Také se mohou objevit uvnitř dutiny ústní malé bílé skvrnky nebo pupínky. Také můžete mít zarudlé oči, které nepříjemně slzí a pálí a jsou citlivé na světlo. Až poté se objeví vyrážka, která se z obličeje postupem času rozšiřuje na celé tělo. Až se objeví první vyrážky tak můžete dostat vysokou horečku a to až 40°C, kterou špatně snášejí hlavně malé děti. Zhruba po týdnu by měla vyrážka ustupit.

 

Vyrážka u většiny postižených začíná v obličeji, za ušima a až potom napadá celé tělo a to i končetiny. Vyrážka u spalniček má červenou až červenohnědou barvu velikosti přibližně 3 až 7 milimetrů. 

 

Léčba spalniček 

Pokud máte spalničky jako první by jste se měli přesunout do karantény, doma v samostatném pokoji, kam by neměli vstupovat další členové rodiny pokud to není nezbytně nutné, aby jste nepředstavovali nebezpečí pro další osoby a samozřejmě nechodit na veřejnost. Spalničky se neléčí, pouze snižujete horečku bežným způsobem. Nemocný by měl pít hodně vody, ovocné džusy a limonády protože jde o virové onemocnění. Zánět spojivek u spalniček můžete léčit očními kapkami nebo pravidelným omýváním mokrou vatou a rýmu, nosními kapkami.

 

Očkování proti spalničkám

Na očkování se používá MMR vakcína. Zkratka MMR znamená trojkombinaci látek proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám tzv. triple vakcína. První očkovací dávku obdrží dítě asi v průběhu 15 měsíce svého života. Potom za dalších 6 až 10 měsíců dochází k přeočkování asi ve 21 - 25 měsíci života. Tato triple vakcína je tvořena oslabenými viry spalniček, příušnic a zarděnek.

 

Spalničky většinou vymizí bez lékařského ošetření ale budete muset zajistit nemocné osobě hodně odpočinku, spoustu tekutin k pití a oddělit je od ostatních členů domácnosti aby se zabránilo šíření infekce. Pokud se vyskytnou jakékoliv komplikace, ihned vyhledejte lékaře.

 

Autor - jessynka