Spála

19.01.2011 22:11

Spála

 

Spála je infekční vysoce nakažlivá nemoc, která je vyvolaná bakteriemi z rodu streptokoků a většinou se projevuje horečkou, zánětem mandlí a vyrážkou. Hlavním původcem nemoci je streptoccocus hemolyticus skupiny A s produkcí erytrogenního toxinu. Postihuje především děti předškolního věku a šíří se kapénkovou infekcí vzduchem při kýchání, kašli nebo dokonce mluvením. Spála se ale může přenésti i přímým kontaktem s nakaženou osobou a  kontaminovanými předměty. 

 

Příznaky spály

Prvním příznakem je horečka, která většinou začne náhle a může být vysoká až 40°C. Dalším příznakem je únava - jste celkově schvácení, může se také vyskytnou zimince a třesavka. Dále následuje bolavý krk a nezvyklé zbarvení jazyka tzv. zánět mandlí nebo hltanu, který se projevuje bolestí v krku, červeným krkem a bílými čepy. V první dny je jazyk s bílým povlakem potom má malinově rudou barvu. Také můžete mít zvětšené uzliny na krku a mohou se objevit bolesti břicha, hlavy nebo zvracení. Přibližně do dvou dnů se objeví drobná hustá světle až temně rudá krvavá vyrážka. Jako první jí najdete v tříslech - podbříšku, na vnitřních stranách stehen, loketních a podkoleních jamkách až se rozšíří po celém těle. Vyrážka se objevuje asi 12 - 24 hodin po první horečce. Kůže se začne loupat asi ve 2 - 4 týdnu a dojde k zvýšenému odlučování pokožky. 

 

Léčba spály

Určitě jako první by jste měli navštívit lékaře. Ten většinou předepíše antibiotika buď penicilín nebo makrolidy, které by jste měli užívat asi 10 dní. Pro snížení teploty se podává paracetamol, například panadol, paralen, ibuprofen nebo jiné. Nejdůležitější je ale klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Pokud se vám bude loupat pokožka, tak jí promazávejte vhodným krémem.

 

Na spálu žádná očkovací látka neexisteje, protože existuje velké množství typů streptokoka, je jich známo více než 80. Touto nemocí můžete onemocnět i mnohokrát za život, proděláním nemoci vám nezaručí jako u jiných nemocí celoživotní ochranu. Inkubační doba spály je asi 1 - 5 dní přičemž 5 dní se uvádí u spály přenesené ránou. Vyrážka je drobná a připomíná husí kůži. Po ukončení léčby spály se většinou vyšetřuje moč a dělají se kontrolní odběry krve. Rekonvalescence se doporučuje minimálně týden ještě po ukončení léčby. Spála se objevuje hlavně v dětských kolektivech a postihuje především děti ve věku 3 - 12 let. Samozřejmě ale mohou onemocnět i mladší a starší děti a dokonce i dospělí.

 

Autor - jessynka