Plavání s miminky

06.10.2011 21:15

 

Plavání s miminky

 
Většina miminek má kladný vztah k vodě, protože mu připomíná nitroděložní prostředí, ve kterém bylo obklopeno plodovou vodou. V prvních dnech a týdnech by se mělo novorozeně koupat jen v dětské vaničce nebo kyblíčku a teplota vody by měla být 36-37 stupňů. Na plavání do bazénu je sice možné jít již po zhojení pupečníkové jizvy, ale vhodnější je počkat až po ukončení šestinedělí. Pokud půjdete na plavání takto brzy, lze u miminka využít i vrozeného reflexu zadržení dechu při kontaktu s vodou.
 
Skoro každá maminka má zezačátku strach z manipulace, ale ke konci novorozeneckého období už většinou mají vše zvládnuté. Nejdůležitější je, aby miminko bylo ve vodě spokojené a plavání ho bavilo. V žádném případě by se nemělo do plavání nutit. Pokud v bazénu začne miminko plakat, nemělo by se v plavání pokračovat, ale maminka ho může jít třeba nakojit nebo zabavit hračkami a pokračovat v plavání později. Některým dětem totiž trvá adaptace na nové prostředí delší dobu, a některá miminka se adaptují téměř okamžitě a bez potíží. Musíte vašemu miminku poskytnout čas, který potřebují a v žádném případě na ně nespěchat.
 
Na plavání do bazénu můžete jít i s dudlíkem, protože miminku to poskytne oporu a pocit bezpečí, který hodně potřebují. Před plaváním by mělo být dítě vyspalé a asi hodinu po jídle. Většinou každá hodina plavání se skládá z přivítání se, malé rozcvičky, rozplavání se, polohování a trénování správných úchopů miminka, trénink na potápění a neměli by chybět hry. Potápění by nemělo být cílem plavání, mělo by se potápět jen když bude chtít, určitě k tomu dítě nenuťte. I tak se v bazénu naučí plno jiných dovedností a kolem 1 roku se může začít učit potápět samo z vlastní vůle, aníž by jste je k tomu museli nutit.
 
Plavání s miminky zlepšuje psychomotorický vývoj, dobře působí na lepší trávení, také prospívá spánkovému režimu a kompletně posiluje svalový aparát. Také miminku posiluje imunitní systém a odolnost organizmu. V neposlední řadě naučí dítě nebát se vody a být s vodou kamarád a podporuje začlenění dětí do kolektivu. Navíc přináší nový prvek komunikace mezi rodičem a dítětem a tím se zlepšuje jejich vzájemné vnímání a poznání. Miminka také aktivním přirozeným pohybem ve vodě získají nové různorodé zkušenosti, osvojí si nové dovednosti a to jak motorické, tak i sociální, také rozvíjejí svá poznání, komunikační schopnosti a hlavně se osamostatňují. 
 
Jestliže půjdete na plavání do veřejného bazénu, pravděpodobně bude muset mít miminko nějaké plavky, aby se jeho moč a hlavně stolice nedostala do vody. Většina bazénů vám je buď zajístí, nebo alespoň poradí. Plenkové plavky umožňují koupání novorozenců a batolat ve veřejných bazénech nebo existují přímo koupací kalhotky, které mají vnitřní vodotěsnou vrstvu, která nepropouští ani okolo nožiček a ani okolo pasu. Vhodné je sebou mít i dětský župánek, do kterého hned po koupání miminko zabalíte. Také si sebou vezměte osušku pro sebe i miminko, krém nebo olej na namazání, svačinu, pití, čistou normální plínku a jednorázovou přebalovací podložku. Také si můžete vzít vatové tyčinky do uší, náhradní oblečení, vlhčené ubrousky a nějakou tu hračku. 
 
Autor - jessynka