Nejčastější onemocnění koček a jejich léčba

27.04.2010 23:09

Nejčastější onemocnění koček a jejich léčba
 
Pravidla udržování koček a péče o kočku je zárukou zdraví zvířete. Dle pravidel se kočka zcela samostatně stará o čistotu svého těla. Dlouho se umývá, důkladně vylizuje svoji srst a všechny úseky těla, ke kterým se může dostat. Avšak majitel kočičce užitečně pomáhá každodenním vyčesáváním srsti, masírováním kůže a tím jí dodává radost, zábavu a potěšení. Kočka se potom cítí mnohem lépe, a s vděčností vaši pomoc přijímá. Výsledkem je srst čistá, lesklá a méně pelichající
 
Vzteklina u koček - 
Vzteklina je nejnebezpečnější choroba, je vysoce nakažlivá
a přenáší se slinami nakaženého zvířete. Má tři fáze. První fáze je typická změnami chování,stává se nervózní a snaží se ukrýt. Ve druhé fázi bývá kočka agresivnější a rozrušenější . Může se snažit kousat a škrábat každého,kdo se k ní přiblíží. Konečnou fází je paralýza a koma, které končí smrtí .
Léčba - Objeví li se příznaky nemoci, choroba je neléčitelná. V některých zemích je povinné preventivní očkování. A kočky s podezřením na tuto nemoc musí být izolovány. 
 
Zánět střev u koček -
Zánět střev může způsobit pozření kontaminovaného masa. Jen vzácně jsou příčinou choroby salmonely přenosné i na člověka. Příznaky infekce jsou horečka, zvracení, průjem a zvýšená žíznivost.
Léčba - Vyhledat veterináře protože léčba může vyžadovat antibiotika. Nutná je přísná hygiena, aby člověk nebil nakažen.
 
Tuberkulóza koček - 
Tuberkulózou mohou onemocnět nejen kočky, lidé, ale i jiná domácí zvířata. Nemoc se přenáší z nakaženého mléka . Nemoc nejčastěji postihuje plíce a břišní dutinu. 
Příznaky  - horečka, celková ztráta fyzické kondice 
Léčba - Léčba nakažené kočky je sice možná, ale vzhledem k infekci je lepší zvíře utratit.
 
Toxoplazmóza koček - 
Je to běžná choroba způsobená mikroskopickým střevním parazitem, který napadá nejenom zvířata ale i lidi. Kočka se nakazí vetšinou kontaminovaními zvířaty nebo syrovým masem. Většina nakažených koček nejeví žádné příznaky. Ale 
při těžké infekci se objeví horečka, nechutenství, úbytek váhy a dechové obtíže. Lidem hrozý nákaza při uklidu výkalů a syrovým masem.
Léčba - nejlepší prevencí je dávat kočce vařené maso a dbát aby nejedla odpadky. Pozor, tato nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy.
 
Kožní problémy koček -
Plísňové infekční choroby kůže jsou přenosné na zvířata i lidi.
Kočka která je nemocná se objevuje na hlavě a kolem ušních boltců malé okrouhlé lysiny. U člověka se na pažích a nohách objevují okrouhlé zarudlé skvrny. Blechy,vši a roztoči žijí v kožichu kočky a ty také mohou napadnout člověka. Dochází k podráždění kůže, jež svědí a ojevují se na ní červené skvrny.
Léčba - je nutná rychlá navštěva veterináře který kočku ošetří. A take desinfikovat místo na spaní a potřeby na údržbu kočičí srsti.
 
Kočičí mor -
Možnými příznaky kočičího moru je zvracení, průjem, bolesti břicha, apatie, dehydratace a horečka. 
Léčba  - je u většiny případů neúspěšná, nejjistější ochranou před infekcí je očkování.
 
Kočičí rýma -
Onemocnění sliznic horních cest dýchacích. Projevuje se slzením až hnisavým výtokem z očí, slepenými nosními dutinami, časté kýchání nebo dýchací potíže. 
Léčba - okamžitě vyhledejte pomoc veterináře. Někdy kočka nemoc zvládne dobře, neboť existují i lehčí formy průběhu nemoci. V mnoha případech však onemocnění končí smrtí zvířete. Proti nejnebezpečnějším virům existuje očkování.
 
Zvracení u koček -
Kočky od přírody snadno zvracejí. Dokonce samy požírají trávu a kousky rostlin, aby si zvracení vyvolaly. Perské kočky často zvracejí chlupy, které pozřely při čištění srsti, a vyvrhují je v podobě jakýchsi salámů. Dávivé pohyby a zvuky bývají často mylně považovány za kašel. 
Léčba - jestliže zvracení přetrvává po delší dobu a kočka zvrací po každém jídle, jde zřejmě o závažnější onemocnění., proto vyhledejte pomoc veterináře.
 
Zánět dásní -
Společně se zubním kamenem šedobílý až hnědavý povlak se často objevuje také nepříjemný zápach z tlamy a úporný zánět dásní. Dásně mají tmavě červenou barvu a lehce krvácejí. Možnými příčinami je celková náchylnost k zánětům dásní, někdy také vnitřní onemocnění. Co nejdříve vyhledejte pomoc veterináře.
 
Močový písek nebo kameny -
Kočka často vyhledává svůj záchod a pokouší se, často s bolestmi, vymočit. Nezřídka bývá v moči přítomna krev. Nesprávná výživa, dědičné dispozice, možný je také infekční původ. Při ucpání močové trubice zvíře umírá na otravu. V tomto případě je nutné navštívit veterináře.
 
Jedním z preventivních metod boje s infekčními nemocemi je vakcinace – očkování, která se doporučuje absolvovat v prvním roce života kočičky. Předběžně je nutné zvíře zbavit roupů. Existují vakcíny jednomocné - monovalentní, které jsou určeny proti jedné nemoci, ale i polyvalentní, které jsou určeny proti několika nemocem. Očkování se provádí ve stáří 1,5 až 4 měsíců. V této době je organizmus připraven k tomu, aby vyrobil imunitu, neboli odolnost, proti infekcím. Po prvním roce věku koček se očkování provádí každoročně. Hlavní je, aby zvíře bylo v době očkování zdrávo, nelze očkovat oslabené kočky. 
 

Autor - jessynka

bez souhlasu autora kopírování přísně zakázáno!!!!!!!