Nebezpečí v horách

16.11.2011 20:53

 

Nebezpečí v horách 

 
Hory jsou překrásné, navštěvujeme je hlavně pro jejich krásu a čistotu, ale někdy dokáží být také velice zrádné. Do nebezpečí se mohou dostat i příznivci pěší turistiky, protože někteří nejsou řádně připraveni na zvraty počasí, například na náhlé bouřky, které mohou přijít velice rychle. I když pro některé turisty představují hory jakýsi neodolatelný symbol nespoutanosti, velkorysosti a ryzosti, musí se na hory vždy dobře připravit. 
 
Před každou, i když třeba jen krátkou nebo lehkou túrou si prostudujte v turistickém průvodci směr a čas trvání túry, odcházejte nejlépe brzy ráno, aby jste se stihli vrátit za světla, pro jistotu si ale přibalte do batohu baterku nebo čelovku a hlavně nikdy nechoďte sami. Také se dobře vystrojte, vemte si pevné boty a rezervní teplý svetr. Hlavně vždy před odchodem do hor zanechejte u někoho zprávu, kam a kterým směrem půjdete a kdy se přibližně vrátíte. Od tohoto udaného směru se potom neodchylujte protože často v horském terénu není signál v mobilním telefonu a pomoci se nemusíte dovolat. 
 
Neměli by jste podceňovat nebezpečí a vybírejte si jen túry úměrné vaší zdatnosti, úrazy postihují zejména začátečníky, kteří přecení svoji kondici. Držte se  například chodníku a neodbočujte z něho a 
vyhýbejte se sněhovým polím, protože skoro každé uklouznutí na něm končí těžkým zraněním nebo dokonce smrtí. Pro tento případ je dobré sebou mít v batohu mačky. Každý typ hor má svá specifika a bylo by nerozumné pokoušet se formulovat univerzální zásady bezpečnosti v horách. Vždy si uvědomte počasí, vaše zkušenosti, kondici a momentální stav, délku trasy, exponovanost a převýšení tůry a také aktuální stav terénu.
 
Ve velmi náročném horském terénu mohou i zdánlivé maličkosti způsobit ošklivé situace, proto během túry je nutné sledovat vývoj oblačnosti a větru a v případě změny počasí se rozhodnout pro urychlené dokončení trasy nebo její přerušení a návrat nejvhodnějším a nejrychlejším způsobem zpět. Pokud se vám stane nehoda, volejte o pomoc jakýmkoli sluchovým nebo zrakovým signálem 6 krát za minutu s jednominutovými přestávkami a jestliže uslyšíte volání o pomoc, odpovězte také jakýmkoli zrakovým nebo sluchovým signálem a to 3 krát za minutu s jednominutovou přestávkou a nehodu nahlaste na nejbližší chatě nebo telefonem na horskou službu.
 
Pokud se tedy náhle zhorší počasí nebo je špatná viditelnost, nepokračujte v túře, ale vraťte se do nejbližší chaty a jestliže tam zůstanete nocovat, oznamte to osobě, které jste hlásili kam jdete a kdy se vrátíte, ať vás pak zbytečně nehledá horská služba. Jestliže se této osobě nemůžete dovolat, spojte se s horskou službou, aby při případném nahlášení zmizení věděli, že jste v pořádku. Ve většině hor je také možnost při podnikání tůr si objednat horského vůdce na stanici horské služby, pro začátečníky je to určitě nejlepší způsob. Na náročné tůry se vydávejte pouze za pevného zdraví a v dobrém psychickém rozpoložení a nezapomeňte především na dostatečnou zásobu pitné vody. Při vzniku nebezpečné situace nepanikařte, snažte se volně a zhluboka dýchat a s rozvahou se pokuste situaci řešit, protože velmi často se situace zdá horší, než ve skutečnosti je a zbrklost může být příčinou neštěstí. 
 
Autor - jessynka