Naše kočka rodí

12.01.2012 17:51

 

Naše kočka rodí

 
Každý chovatel koček se těší na příchod koťátek, protože patří k těm nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším a je nutné věnovat své kočičí mámě dostatečnou a citlivou pozornost. Neměl by nic zanedbat jak u kočičky tak později ani v péči o koťátka. Když se blíží porod, snadno jej poznáte, protože sama kočka a její chování vás na to upozorní. Měli by jste již mít připravenou porodní bedničku, kam vaše kočička porodí. Nejlepší je jakákoliv krabice se snímatelným víkem, aby jste měli rodící kočku i koťátka pod dohledem a měli k nim dobrý přístup. Těsně před porodem může kočka odmítat potravu nebo zvracet, to už by jste ji měli přenést do porodní bedničky, protože koťátka se často rodí v noci. Potom začne zrychleně dýchat, častěji si olizuje břicho a genitálie.
 
Porodní krabici dejte na klidné, nerušené místo bez průvanu do pološera, nikdy ne na přímé světlo. Na dno můžete dát čisté prostěradlo, polystyrénovou desku a obalit ji dekou a až se koťátka narodí, tak do blízkosti umístit přímotop. Porod začíná nejdříve slabými, postupně zesilujícími porodními stahy, které jsou na břiše kočky dobře pozorovatelné. Porod trvá přibližně dvě hodiny, kdy při porodu kočka leží obvykle na boku, na břiše nebo sedí, někdy může dokonce i stát. Hned po prvních stazích vytéká kočce z pochvy čirý hlen tzv plodová voda. V tomto stádiu je již plod v děložním krčku a kočka začíná tlačit. Jestliže se kotě neobjeví do 30 minut od začátku tlačení, zavolejte raději veterináře.
 
Měli by jste mít připravené starší ručníky nebo pleny, vše musí být čisté. Ručníky využijete při samotném porodu, můžete je opatrně vyměňovat pod kočkou a koťaty a osušit jimi koťátka. Porod kotěte může trvat 15 - 30 minut, někdy se rodí velmi rychle a to i po pěti minutách. Koťata se rodí většinou hlavičkou napřed, někdy také pánevním koncem, ale skoro vždy bez pomoci. Občas se při porodu nejdříve objeví bublina, plodový obal s vodou, který nepropichujte a nechte kočku v klidu, slovy ji uklidňujte nebo hlaďte. Plodový obal by kočka měla ihned prokousnout, aby se mohlo kotě nadechnout jestliže tak neučiní, nesmíte čekat a blánu rychle roztrhnout a vyprostit kotě ven. Pupeční šňůru odstřihujte 2 cm od bříška koťátka a chvíli přidržte prsty, dokud nepřestane téct krev.
 
Většina koček si při porodu poradí naprosto sama ale některé mohou potřebovat vaši pomoc, proto se snažte do porodu moc nezasahovat, ale buďte kočce stále na blízku a připraveni zasáhnout, kdyby to bylo potřeba. V poporodní fázi kočka vypudí placentu, obvykle ji hned pozře, nechte ji, protože placenta obsahuje řadu důležitých látek pro tvorbu mléka. Jestliže nevyšla placenta společně s kotětem, je vypuzena při následujícím stahu. Během porodu nabídněte kočce pití i krmení aby nebyla zesláblá. Hned po porodu by měla kočka kotě důkladně olízat, podpoří tím dýchání koťete i jeho krevní oběh. Pokud kočka kotě neolíže a neosuší, udělejte to za ni, rozdýchat jej můžete prudším zhoupnutím v dlani nebo promasírováním a osušte čistým ručníkem. Po narození jednoho či dvou koťat kočka chvíli odpočívá a další porod následuje po minutách až hodině, mezi tím většinou již narozená koťata sají. Po porodu je vhodné prosahat kočce břicho, jestli se v děloze nenachází ještě jeden plod. Pokud nastanou jakékoliv komplikace, raději ihned volejte veterináře, kterého by jste měli mít předem zajištěného alespoň na telefonu a v případě potřeby by mohl okamžitě přijet. Přeji hodně krásných chvil s vašemi koťátky. 
 
Autor - jessynka