Mluva ptáků

08.05.2010 15:36

 Mluva ptáků

 
Viděli jste někde mluvícího ptáčka a zaujal vás natolik, že si jej chcete také pořídit? Co k tomu potřebujete? V první řadě uvědomění si, že ochočený pták, který je chován samostatně, je na člověku hodně závislý, podobně jako pes. Není to tedy vhodné zvíře pro toho, kdo odchází z domu brzy ráno a vrací se pozdě večer. Je třeba se mu denně věnovat a pouštět z klece, aby se proletěl. Také je třeba počítat s tím, že nám, tak jako každé zvíře, trochu zdevastuje byt a budeme muset častěji uklízet.
 
Mluvící ptáci -
 
Loskuták -
Patří mezi pěvce a jsou blízcí příbuzní našich špačků a jejich rod Gracula zahrnuje asi jedenáct poddruhů. Do Evropy se dovážejí zejména tři z nich: loskuták posvátný malý, střední a velký, lišící se vlastně jen velikostí pohybující se od 23 do 30 cm. Ve své vlasti, jíž je především tropická Asie, ale zdomácněli i na Havaji, tráví většinu času v korunách stromů, které jsou jejich přirozeným domovem. Zevnějšek loskutáka se vyznačuje kovově lesklým peřím, oranžovým zobákem, jasně žlutýma nohama a zejména zářivě žlutými "náušnicemi" na hlavě.
 
Papoušek zpěvavý -
Je nejčastěji chovaný druh u českých, ale i zahraničních chovatelů. Rozlišení pohlaví není složité. Samec je pestře zbarven, hlavu má modrozelenou, zobák černý, břicho žluté. Dále se samec pozná podle znaku, že má červený kostřec. Samice je méně pestrá, spíše šedivě zelená a nemá červený kostřec. Papoušci zpěvavý v přírodě tvoří v některých oblastech velká hejna, ale žijí také v párech, nebo v malých skupinkách. Žijí v nadmořských výškách do 1250m, také v travnatých oblastech, zemědělských polí, ale najdeme je taky v parcích a zahrádkách rodinných domků.
 
Papoušek žako -
Obývá lesní oblasti, husté pralesy a mangrové lesy podél pobřeží a břehů řek. Nejčastěji je spatříme v těch oblastech, kde roste palma olejová – Elaeis guineensis. Mimo dobu hnízdění se shlukují do velkých hejn a společně nocují na vysokých stromech. V ranních hodinách ještě za šera odlétají do vnitrozemí na kukuřičné plantáže, kde způsobují značné škody. Živí se také ořechy, bobulemi, semeny a jinými plody. Papoušek žako létá velmi rychle; časté mávání křídel připomíná let kachny. Spatří-li dravce, úzkostlivě a pronikavě křičí a snaží se rychle odletět. Je považován za nejnadanějšího ptáka, u něhož lze vypěstovat opravdu složité podmíněné reflexy. 
 
Kakadu - 
Kakaduové obývají v zásadě dva typy krajiny. Již při letmém pohledu na mapu je každému jasné proč. Zatímco druhy žijící v Austrálii a na Tasmánii, kromě tropické oblasti poloostrova Kap York jsou přizpůsobeny životu v místech s nízkými a středními srážkami, tj. savany, buš, otevřené opadavé lesy, jsou kakaduové obývající ostrovy Oceánie obyvateli hlavně tropických pralesů a krajin s bujnou vegetací s vysokými srážkami. Jsou živí, hraví papoušci, někteří mohou být dosti hluční, hlavně ráno a večer. Ručně dokrmená mláďata jsou neuvěřitelně přítulná a milá. Někdy jsou doslova závislá na svém ošetřovateli a velice rádi se chovají a mazlí. Naučí se mluvit i když v tomto směru nejsou takový virtuosové jako žakové.
 
Amazoňan modročelý -
Jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších papoušků amazoňanů. Jeho základní barva je zelená a pera jsou tmavěji olemovaná. Čelo je namodralé až modré střed temene žlutá. Domovem Amazoňana modročelého jsou oblasti pralesa od severovýchodní Brazílie až po severovýchodní Argentinu. Nejčastěji se pohybují v rodinných skupinách, nebo párech a v noci se shromažďují do velkých skupin. Amazoňan modročelý má výborné vlohy k mluvení a pokud je papoušek ručně dokrmený, tak pokud se mu budete věnovat, naučí se první slova opakovat již po pár týdnech a po několika měsících vás prostě ukecá.
 
 
Ara ararauna -
Ve volné přírodě se vyskytují v oblasti tropických pralesů Jižní Ameriky od východní Panamy přes jižní Brazílii, Bolívii, Paraguay až po Kolumbii. Hnízdí v dutinách nejvyšších, často již odumřelých stromů vysoko nad zemí. Před setměním se přesouvají na pečlivě vybraná stanoviště kde nocují. Žijí v párech nebo malých skupinkách, v pralesích, v zemědělské krajině, blízko vodních toků. Před setměním se přesouvají na pečlivě vybraná stanoviště kde nocují. Ručně dokrmené mládě ary ararauny je velice přizpůsobivé a snadno si zvyká na nové lidi. Již od útlého věku jsou velmi hraví a mají potřebu neustále něco okusovat. Je výborným mazlíčkem, je velice inteligentní, snadno se naučí mluvit. Není však určen pro začínající chovatele.
 
Autor - Markéta - Jessynka