Mezinárodní den antikoncepce

08.09.2010 21:22

Mezinárodní den antikoncepce

 

Dne 26. 9 se slaví Mezinárodní den antikoncepce. Cílem je informovat veřejnost o antikoncepci a snížit tak počet nechtěných těhotenství. Den antikoncepce je každoroční akce, každý rok země i regiony po celém světě organizují různé akce, kterými si tento den připomínají a tím dávají najevo vůli zvyšovat povědomí o antikoncepci a zlepšovat tak výchovu ohledně ochrany před početím a pohlavně přenosnými nemocemi. 

 

Výběr antikoncepce

Na výběr je celá řada druhů antikoncepce, různé metody vyhovují různým lidem. Ať si vybíráte antikoncepci poprvé v životě nebo uvažujete o její změně nebo si vybíráte antikoncepci novou po porodu, je dobré se zamyslet nad dostupnými metodami a zvážit tak jejich výhody či nevýhody dříve, než se pro určitou metodu rozhodnete. Každému vyhovuje úplně něco jiného, takže je dobré se podívat na různé možnosti a dozvědět se něco o jejich účinnosti. Musíte vzít v úvahu celou řadu informací, ale u všech dostupných metod vždy naleznete dlouhodobou ochranu před početím, vyberte tu, která vám bude vyhovovat. Nejlepší je navštívit lékaře, ten vždy posoudí, zda a jaká antikoncepce je pro Vás vhodná. Zvláštní přístup vyžadují kojící ženy, kuřačky a dlouhodobé uživatelky některých léků, také jiné preparáty se hodí pro ženy mladé a jiné pro ženy starší 35 let. Kondomy jsou tou nejlepší metodou na ochranu před pohlavně přenosnými chorobami.

 

Jak antikoncepční tablety fungují

Tablety brání dozrání a uvolnění vajíčka a zahušťují hlen v děložním hrdle, který je tak pro spermie překážkou. Obsahují ženské pohlavní hormony - estrogeny a gestageny společně nebo jenom samotné gestageny. Většinou se užívají 21 dní, pak je 7 denní pauza, během které dojde ke krvácení. Nebo jsou tablety na 28 dní, tzv. mini pilulky které obsahují jen gestageny a pauza se nevynechává. Ty jsou vhodné hlavně pro kojící maminky. Všechny tablety se musí užívat pravidelně, nejlépe ve stejnou denní dobu.

 

Pro zapomětlivé je vhodná antikoncepce ve formě tyčinky (Implanon) o velikosti sirky, která se zavede do podkoží paže. Z tyčinky se vám budou po dobu tří let postupně uvolňovat hormony. Je možné ji kdykoliv vyjmout, pokud si budete přát otěhotnět.

Další možností je náplast, která se lepí na kůži paží, hýždí, zad nebo břicha jednou za 7 dní. Po třech týdnech je týdenní pauza, kdy dojde ke krvácení. Nebo existují hormonální injekce které se aplikují jednou za tři měsíce, obvykle do hýždového svalu.

 

Mezinárodní den antikoncepce je celosvětová kampaň s vizí světa, kde každé těhotenství je chtěné. Cílem je zlepšit povědomí o antikoncepci, aby mladí lidé měli dostatek informací rozhodovat se kvalifikovaným rozhodnutím ohledně bezpečného sexu a hlavně ochraně před početím.

Dalším cílem je povzbudit mladé lidi, aby o sexu a antikoncepci mluvili a měli tak veškeré potřebné informace k tomu, aby zabránili neplánovanému těhotenství či pohlavně přenosným chorobám. 

 

Autorka - jessynka