Městečko Boskovice

14.09.2010 19:50

Městečko Boskovice

 

Město Boskovice leží ve střední Moravě přibližně 40 km severně od Brna na hranici mezi Boskovickou brázdou a Drahanskou vrchovinou. Pro své krásné okolí se Boskovice stávají centrem turistiky i odpočinku a město má letoviskový charakter. Okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku i cykloturistiku a  je obklopeno pěknými lesy Drahanské vrchoviny. V okolí je mnoho značených turistických tras, které převážně směřují do Kunštátska s pískovcovou jeskyní v Rudce. 


Historie Boskovic

Trhová osada Boskovice vznikla ve 13. století spolu se založením gotického hradu. První písemné zmínky o městečku jsou zmiňovány od druhé poloviny 15. století. Osada se stala jednou z nejvýznamnějších na Moravě, dokladem toho jsou tři synagogy, rozsáhlý židovský hřbitov, lázně a další památky. Boskovice se staly městem ve druhé polovině 18. století a v první polovině 19. století byl zrušen klášter a poté byl přestavěn na empírový zámek. Ve druhé polovině století se staly průmyslovým centrem. 

 

Western park Boskovice

Western park je vybudován ve starém pískovcovém lomu, v přírodním amfiteátru s krásným vodopádem. Uvidíte zde například show na ušlechtilých koních, který dodá indiánským a kovbojským příběhům to pravé kouzlo. Zažijete zde i příběh inspirovaný tajemstvím indiánských kouzelníků. Celodenní programy nabízí mnoho zábavy, hlavně pro rodiny s dětmi, školní výlety a firemní akce, ale i dospělí si přijdou na své. Můžete si zde vyzkoušet například hod tomahavkem, střelbu z luku, měření síly na silostroji nebo si můžete vyjít na procházku s kozou z půjčovny koz.


Solno - Jodové jeskyně Boskovice

Přímořské prostředí uprostřed centra Boskovic nabízí dýchací terapii v mikroklimatu. Najdete zde například hvězdné nebe, solný mlhový vodopád s vodou z mrtvého moře, vyvěrající pramen s vodou z mrtvého moře, solné ohniště a dětské soliště s hradbami. Světelná terapie s více než tisíci světly, která léčí duši a ovzduší plné minerálů a stopových prvků. 

 

Zřícenina hradu Boskovice

Hrad leží na vysokém kopci nad říčkou Bělou a levým přítokem řeky Svitavy. Hrad má spousty hlubokých sklepení a  daleké výhledy do okolního kraje z oken ve zbytcích hradního paláce. Vznikl přibližně koncem 13. století jako rodové sídlo rodu pánů z Boskovic. 


Zámek Boskovice

Boskovický zámek je ojedinělým empírovým objektem na Jižní Moravě, který je v seznamu kulturních památek. Je ideálním místem pro pořádání zajímavých kulturních akcí. Na zámku se pořádají noční prohlídky a zámecké šermování, hrané pohádky pro naše nejmeší, koncerty vážné hudby a mnoho dalšího. Dále zámek nabízí prohlídky s průvodci v kostýmech, šermířská vystoupení, catering i ohňostroje. 


Muzea v Boskovicích

Stálé expozice v muzeích - Proměny výroby - historie cechovní výroby na Boskovicku, Pravěk Boskovické Brázdy - vývoj Boskovické brázdy v období 40 tis. let př. n. l. do 12 stol. po Kristu, Keltové na Starém Hradisku - expozice věnovaná obyvatelům keltského oppida, historické zemědělské stroje - expozice historických strojů nebo expozice Židovské město v Boskovicích.

 

Městečko Boskovice je charakteristické souborem starobylých objektů a moderních staveb. V blízkosti města se nachází velké letní rekreační středisko s možností koupání v rybníku v obci Suchý. Dále je k rekreaci  možné využít přímo ve městě sportovní areál Červené zahrady s koupalištěm, tenisovými kurty, kuželnou, fotbalovým a atletickým hřištěm. K ubytování můžete využít hotely, penziony a ubytovny, nebo kempy v blízkém okolí.

 

Autor - jessynka