Masáže starších dětí

06.10.2011 21:14

 

Masáže starších dětí

 
Masáže jsou velmi jemné a citlivé masírování celého dětského těla, nejčastěji pomocí oleje. Masírují se děti od narození až po ty starší děti. U větších dětí už lze provádět relaxační masáž, která obsahuje prvky švédských a indických masáží, které navodí pocit pohody u dětí, které masáž přijímají a i u dospělých, kteří masáž dítěti provádějí. Mohou se provádět už různé sestavy jemného masírování. Většina maminek začíná s masáží už v kojeneckém věku a s masážemi pokračují i nadále.
 
Pokud vám to čas dovolí, najděte si každý den klidnou dobu, kdy budete své dítě masírovat. I u větších dětí, stejně jako u kojenců vede masáž k posilování vzájemné vazby mezi rodičem a dítětem, také pomáhá k uvolnění dětí, napomáhá stimulovat a zvyšovat imunitu dítěte a hlavně pozitivně působí na zdraví a to i v případech exémů, astmatu, častých respiračních chorob, poruch soustředění, dyslexie, dysgrafie a jiných. Masáž vašeho dítěte by se tak měla stát vaším denním rituálem, ideální je masírovat večer, protože děti se uvolní a potom krásně usínají a ráno se jim lépe vstává do školy. 
 
Masáž dítěte se můžete naučit buď úplně sami, nebo jsou k tomu různé knihy, výukové cd a dvd nebo vás to může naučit nějaký lektor masáží, popřípadě masér/ka, ale ta by vám měla první ukázat svoje osvědčení z kurzu. Masírovat by jste v žádném případě neměli těsně před jídlem, ale ani hned po jídle. Také je důležité, aby i masírující byl dobře naladěn a mohl se masáži plně věnovat a nedělal u masáže další jiné činnosti. 
 
U starších dětí jsou masáže také vhodné, protože u nich dochází nezřídka k bolestem zad a páteře z přetížení, občas k úzkosti a strachu při začátku školní docházky, také u sportujících a hodně vytížených dětí dochází k časté únavě, někdy po dlouhé nemoci se dítě stále nemůže dostat do formy a je dlouhodobě unavené, i v těchto případech může pomoci masáž celého těla dítěte. Masáže u větších dětí se neprovádí už tak jemně, jako u těch nejmenších, ale vždy se přihlíží k individualitě a potřebám konkrétního dítěte. 
 
Masírovat starší děti můžete také jen pro potěšení, radost, možnost dotýkat se a být dotýkán, uvolnění a zklidnění při jakémkoliv napětí, pro lepší spánkový rytmus, má vynikající účinky na trávení a podporu zažívání, pro posílení peristaltiky střev i pocit sounáležitosti s matkou nebo otcem. Masáž by měla trvat zhruba 15 minut a měli by jste namasírovat nohy, bříško, hrudník, ruce, obličej a hlavně záda. Pro starší děti jsou také už vhodné reflexní terapie chodidel, jemné baňkování, aromaterapie a shiatsu masáže. Nejlepší jsou ale masáže pro uvolnění zádového svalstva a páteře, hlavně ve věku intenzivního růstu. Také je velmi příjemné si pustit k masáži příjemnou relaxační hudbu a důležité je i teplo v místnosti, kde masírujete. 
 
Autor - jessynka