Lyžování

16.10.2010 12:37

Lyžování 

 

Teplých dnů už pomalu ubývá a každý zimní nadšenec už netrpělivě vyhlíží příchod zimy a říká si, už aby napadl sníh, abych si mohl zalyžovat. I mě tato myšlenka už napadla, protože lyžování je mým koníčkem už od dětství. Příprava lyží je sice důležitá, ale jako první by jste se měli zaměřit na včasnou rezervaci vašeho oblíbeného lyžařského střediska. Pak už můžete jen připravovat lyže a ostatní lyžařské vybavení a také sebe. 

 

Příprava na lyžování

I když za ten rok, co jste na lyžích nestáli, to nejde zapomenout, ale pár cviků neuškodí. Zkuste si každý den udělat pár dřepů, posílí se tím stehna a pak pro vás nebude lyžování tak vyčerpávající a budete si ho víc vychutnávat. Přiznejte si, že každý rok po prvním vašem lyžování vás bolel celý člověk, protože za ten rok si tělo odvyklo na takové pohyby. Stejně tak je dobré zajít na hodinu aerobiku, spinningu a nebo třeba vynechat výtah a pěkně vyhopsat schody po svých, protože stehenní svaly jsou při lyžování jedny z nejvíce namáhaných a tedy těch, co se nejrychleji unaví, tak je dobré je na to postupně připravit. 

 

Příprava lyžařského vybavení

 

Lyže

Dejte si včas lyže seřídit, navoskovat a nabrousit, nejlépe do nějakého servisu. V servisu se vás budou ptát na vaši váhu, do které musíte započítat vše, i lyžařské oblečení něco váží a seřídí vázání tak, aby sice nohu drželo ale zároveň v případě nějakého karambolu včas vyhodilo a zabránilo tím úrazu. Voskování a broušení je dobré, protože na nenavoskované lyže namrzá sníh a to může být někdy pěkně nepříjemná záležitost a hrany se brousí proto, aby lépe držely na zledovatělých plochách. 

 

Lyžařská helma

Poříďte si helmu, nejen že vám v ní bude teploučko, je moderní ale hlavně vám může zachránit život. V posledních letech je přilba módní kus výbavy, tedy nejenom praktický, ale i nápaditý a hezký. Můžete ji brát jako šikovnou multifunkční pomůcku, chrání proti chladu, dobře se v ní převážejí brýle, nenavlhne a neproprší, ochrání proti větvi nebo kotvě vleku. Není pravda, že helmy jsou jen pro začátečníky, i pokročilého lyžaře může někdo třeba srazit. Při výběru helmy si dejte pozor, aby vás někde netlačila, ale zároveň nepadala. 

 

Lyžařské brýle

I brýle k lyžování patří, chrání oči nejenom ve větru a sněžení, ale i proti mechanickým nečistotám a menším nárazům, třeba větví, slalomová tyč, kotva vleku, něčí rozmáchlá hůlka a jiné. Navíc brýle tvoří ideální komplet s helmou nejlepší ochranu proti chladu. Při výběru brýlí by mělo být samozřejmostí, že při destrukci nezanechávají ostré úlomky a jsou vybavené proti zamlžování.

 

Nezapomeňte při lyžování také odpočívat a první den se rozhodně nepřepínejte. Do kapsy by jste měli sobě i svým dětem přibalit nějakou sladkost, pro případ únavy. Po lyžovačce je výborné zajít si někam na plavání, i když se vám asi nebude moc chtít, tak druhý den to oceníte, protože si svaly odpočinou a nebudou vás bolet, nebo si zajděte do sauny, kde se krásně prohřejete nebo i procházka vám poslouží podobně.

 

A upozornění na konec 

Aby nedocházelo ke zbytečným zraněním, na svahu se chovejte opatrně, nezastavujte na místech, kde vás není možné zezhora vidět a nezapomínejte, že přednost má vždy slabší lyžař, tak se jim z dostatečně velké vzdálenosti vyhněte a zbytečně se nepředvádějte, nepředjíždějte a nezávoďte, i dobrý lyžař může zazmatkovat a neštěstí je hned na světě. 

 

Autor - jessynka