Judo

17.02.2011 22:00

 Judo

 

Judo je japonské bojové umění a velmi rozšířený úpolový sport u nás. Celým názvem je Kodokan Judo, které vzniklo z několika škol džiu-džitsu, které vyučovaly sebeobranu neozbrojeného člověka. 

Judo je japonského původu, jeho zakladatelem je profesor Jigoro Kano, vzniklo v roce 1882 a cílem je mít možnost volby jestli při úspěšně provedené obraně útočníka poraníte nebo nad ním pouze získáte kontrolu a vysvětlíte mu marnost jeho počínání. Tomuto odpovídá i skladba technik juda, tzv. waza. 

 

Kolébkou juda je Japonsko, kde sebeobrana řešila skutečné bojové situace, které vznikaly při boji muže proti muži. V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem a v České republice se vznik juda datuje k roku 1919, kdy tento sport zahájil první kurzy a na ně navázala armáda s kurzy sebeobrany. 

 

Judo je měkká technika boje, kde proti síle útoku nejde síla obránce, ale obránce se snaží útoku vyhnout nebo jej odvést stranou. Hlavním principem juda je minimální úsilí a maximální účinnost.  Obránce využívá co nejúčinněji svou sílu a umožňuje porazit i fyzicky silnějšího soupeře. Judo vás také naučí vzájemnému respektu mezi lidmi. U juda je řada průpravných cvičení, především pády a tři hlavní skupiny technik waza, kterými jsou - techniky hodů, techniky znehybnění a techniky úderů.

 

Judo zaujalo tisíce lidí na celém světě, protože přináší uspokojení nejen těm, kteří ho provozují, ale také divákům. V tomto sportu najde uplatnění nejen mládež, ale také lidé v pokročilém věku, a to bez ohledu na tělesnou výšku a váhu. Judo v překladu  znamená jemná cesta, proto je sportem, který je z hlediska tělesné zdatnosti a obratnosti velmi všestranný a na rozdíl od jiných sportů se nezaměřuje pouze na sílu nebo rychlost. 

 

Tohle bojové umění se nazývá sportem bez hranic, protože věk, pohlaví ani váha v něm nerozhodují. Judem se může plně zabývat jak 6 leté dítě, tak třeba 70 letý důchodce a to jak muž, tak i žena. Výuka se většinou skládá z technických stupňů tak, aby probíhal rozvoj jedince kontrolovaně a postupně. Stupně výuky prezentují odlišné barvy pásků, čím vyšší stupeň, tím úměrně i náročnější chvaty a jejich provádění. U juda spočívá krása v tom, že i ten sebelepší judista podlehne správně provedeným jednoduchým chvatům a vítězem se může stát ten menší, slabší, mladší a nezkušený.

 

Autor - jessynka