Jídelní židličky pro děti

19.10.2011 14:36

 

Jídelní židličky pro děti

 
Pokud se vaše děťátko dostalo do věku, kdy jej budete učit jíst jiný druh potravy, než je mléko, měli by jste mu pořídit vhodnou dětskou jídelní židličku. Dětské jídelní židličky se vyrábí ve veselých barvách z plastu nebo z masivního dřeva. Jde vlastně o první sedátko nebo židli pro miminko, aby mohlo sedět s vámi u rodinného stolu, proto  by mělo být pohodlné a praktické, ve kterém by se mělo děťátko učit papat první kojenecké příkrmy a kaše. Hlavně by židlička měla být bezpečná, a měla by mít bezpečnostní pás proti vypadnutí miminka.
 
Některé židličky jsou vhodné ke kombinovanému využití, a to jak k jídlu tak i ke hraní. Měli by být omyvatelné a vyrobené z nezávadných plastů a dřeva. Většinou ty plastové mají polohovací zádovou opěrku a opěrka nožiček jde nastavit až do vodorovné polohy. Takové posezení při jídle je pro dítě pohodlné a hlavně bezpečné. Ty dřevěné jídelní židličky se skládají ze samostatného stolečku a židle a výhodou je, že může sloužit nejen jako jídelní židlička, ale také jako klasický stoleček na hraní, a to až do doby, dokud se dítě ke stolku vejde. 
 
Také si můžete k židličce dokoupit sundávací PVC vložku, která je omyvatelná a vhodná i pro miminka, která ještě pevně neudrží hlavičku. Pro ty neposedné dětičky jsou židličky vybavovány bezpečnostním pásem, který by jste měli vždy používat, i když budete v jeho blízkosti. Většina plastových i dřevěných židliček jsou výškově nastavitelné, tzv. rostoucí židličky, které jsou vhodné pro děti od 6 měsíců do 5 let ale existují i židličky které jsou vhodné již od narození. Jídelní dětská židlička by měla být téměř samozřejmostí v každé domácnosti s dětmi, kdy se nejmenší učí jíst a stolovat. 
 
Pro krmení miminek jsou také vhodné houpací lehátka s hrazdičkou, ve kterých se dítě po papání může zabavit hračkami. Jestliže máte malou kuchyň, tak jsou vhodné jednoduše a rychle složitelné židličky. Také jsou velice dobré židličky polohovatelné, které se  přizpůsobí vašemu dítěti a pokud má měkký zádový polštář, je ještě pohodlnější. Výborné jsou také židličky, které mají kolečka, u některých ty zadní bývají také vybavena brzdami a spolu s předními umožňují snadnou manipulaci a pohyb židličky v jakémkoliv směru. Ty lepší už mají i nastavitelnou hloubku sedu, kde se sedák  nastavuje vodorovně podle výšky dítěte, což pomáhá miminku sedět v ergonomicky správné poloze s ideální vzdáleností na dva prsty mezi zadní stranou kolen a sedákem. 
 
Nejvhodnější dětská židlička by měla mít nejméně 3 stupňovou regulaci opěradla, ergonomicky tvarované sedátko s nastavitelnou výškou, odnímatelnou opěrku, regulovatelné bezpečnostní pásy, na zadních nohách kolečka s bezpečnostním zámkem, podnožku, sedátko s protiskluzovou podložkou, tvarovaný plastikový tácek, vyjímatelný koš na drobnosti a speciální konstrukci nožek zabraňující náhodnému složení. Vhodná je také pokud je sedací část vyrobena z omyvatelného materiálu. A samozřejmě nesmí nikde mít žádné ostré hrany a výčnělky. Existují také skládací jídelní židličky, které lze snadno a rychle rozložit i složit a díky své úsporné velikosti ve složeném stavu ji můžete kdekoliv uschovat nebo vzít sebou na cesty. 
 
Autor - jessynka