Je vhodná vodní postel?

21.08.2010 11:58

Je vhodná vodní postel?

 

Uvažujete o nové posteli nebo si plánujete pořídit jen novou matraci? Už je vám nepříjemné po mnoha letech spát na proleželé matraci? Popíši vám jaký je rozdíl mezi klasickou a vodní matrací. Klasická matrace klade ležícímu tělu odpor, ta vodní je schopná ležící tělo respektovat a vytvarovat v závislosti na formě jeho postavy, doslova pstavu obteče. Dalo by se říci že jde o dokonalé rozložení váhy ležícího těla. Vodní postel znali už staří Peršané, kteří používali pytle z kozí kůže naplněné vodou. V 19. století vodní lůžko hrálo důležitou roli ve zdravotnictví, zejména při léčbě různých onemocnění, nebo jako účinná prevence proti proleženinám. Dnes je běžnou součástí domácností, a to i v české republice, ale ještě není moc rozšířená. Vodní postele se u nás objevily v průběhu 90 let minulého století.

 

Výhody vodní postele

Vaše tělo je celé stejnoměrně podpíráno.

Váš krevní oběh je optimální, protože vás nic netlačí.

Optimální rozložení podpory těla a tím je dokonalé nadlehčení vašeho pohybového aparátu.

Příjemným teplem se mohou vaše svaly mnohem lépe uvolnit.

Nedochází k otlakům a tím k zhoršení krevního oběhu.

Rychleji usnete, cítíte se uvolněni.

Méně se během spánku budete obracet, tím dosáhnete hlubšího spánku.

Je nejhygieničtější systém spánku, snadná údržba postele, díky které nevznikají alergeny.

Postel můžete přizpůsobit vašemu osobnímu přání.

Teplo u vodních postelí přichází ze spoda, neudržuje se kondenzovaná pára v matraci.

Probudíte se zcela vyspalí, budete se cítit tělesně

i duševně odpočinutí a po celý den se budete cítit fantasticky.

Podpora páteře snižuje vrtění a převalování se o 70% a tím  dochází k prodloužení a zkvalitnění hluboké fáze spánkové a tělo se stává kvalitněji odpočaté v kratším čase.

 

Nevýhoda vodní postele

Vyhřívané vodní lůžko za rok představuje spotřebu energie 300 - 500 kWh, což je více než běžná chladnička. 

 

Faktem ale zůstává, že měkké vodní postele se osvědčily a za posledních 30 let si jejich výborné vlastnosti vyzkoušely a ocenily nejenom starší osoby trpící bolestmi páteře a proleženinami, ale také těhotné ženy, které mohou lépe spát na břiše, a také se osvědčili u kojících matek. Další výhodou je, že se zlepšuje krevní oběh, a tím pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a klouby. Uleví se také lidem s nadváhou, bolestemi zad nebo i těm, kteří mají jakékoliv pohybové  omezení. Také usínání ve vyhřáté matraci je mnohem příjemnější. 

 

Pořídit si klasickou nebo vodní matraci?

Klasická klade ležícímu člověku odpor, tím větší, čím tvrdší je lůžko. Proto v průběhu noci často měníte polohu, aby jste ulevili styčným plochám svého těla s podložkou. Přestože moderní kvalitní matrace z materiálů s tvarovou pamětí si s tělesnými proporcemi ležícího člověka dokážou celkem poradit, nikdy nemohou dosáhnout tekutého efektu. Další předností vodní je vyhřívání, které spánek zpříjemňuje, ale na druhou stranu prodražuje. Musíte zapřemýšlet jestli chcete kvalitní spánek za peníze, nebo budete raději spát na klasické, která nic nestojí. Lékaři doporučují vodní lůžko také astamatikům a lidem, kteří trpí alergií na roztoče. U vodních postelí prach ani kožní šupinky nemohou nikam proniknout a poradí si s nimi běžná údržba jako praní povlaků a potahů. Vodní postel má také delší životnost  a funkčnost než klasické matrace.

 

Stejně jako u běžných matrací se i u vodní orientujeme při výběru podle tvrdosti. Každá matrace obsahuje několik vrstev vatelínu, který je prokládán molitanem. Po napuštění se zklidňuje vodní hladina a současně zvyšuje tvrdost matrace, čím více vrstev, tím tvrdší je matrace a tím rychlejší má zklidnění. Nejtvrdší matrace která má až osm vrstev se dokáže zklidnit během vteřiny, tudíž nehrozí žádné vlnobití. Tyto matrace jsou určeny pro lidi s váhou nad 120 kg a pro milovníky tvrdého podkladu. Pokud se ale chcete pohupovat jako na mořské hladině a moc nevážíte, k tomu je určená matrace s jednou nebo dvěma zklidňujícími vrstvami. Rozměry vodních matrací jsou úplně stejné jako u klasických, na trhu jsou jedno i dvoulůžka.

 

Autor - jessynka