Jak se zbavit plísní v bytě

20.08.2010 16:02

Jak se zbavit plísní v bytě

 
Objevuje se u vás v bytě plíseň? Máte s ní problémy a nedokážete se jí nijak zbavit? 
Plíseň v bytě určitě nikoho nepotěší, ale bohužel většina lidí si myslí, že plíseň je jen estetický problém, ale faktem je, že může přinést i závažné zdravotní problémy. Především u dětí, starších lidí a lidí se slabší imunitou. Proto by jste se měli postarat o to, aby se ve vašem bytě plíseň neobjevovala a nebo byla co nejdříve odstraněna.
 
Hlavní příčinou objevení se plísně je nadměrná vlhkost, která se snadno drží a množí. Pokud si myslíte, že doma vlhko nemáte, nebuďte si tak jistí. Vlhké prostředí vznikne třeba i běžnými činnostmi jako je dýchání, vaření, sušení prádla nebo pěstování běžných pokojových rostlin. Další příčinou mohou být stavební závady, například zatékání vody střechou, netěsnění kolem oken, kdy dešťová voda proniká malými škvírkami do bytu, havárie vodovodního potrubí nebo vyplavení sousedy.
Každý člověk tím že dýchá, vytváří velké množství vodní páry, když se k tomu přidá vaření, žehlení, mytí podlah, koupání nebo zalévání květin, tak z toho máme několik litrů vody denně, která se vám vznáší po bytě a může způsobit plíseň. 
 

Nejdůležitější je prevence

Jedinou radou pro vás je, větrat, čistit a vytápět. Měli by jste v každém ročním období, i v zimě nejméně třikrát denně pořádně vyvětrat, nejlépe po jakékoliv činnosti, která produkuje větší množství vodní páry, především po koupeli nebo vaření. V zimě je hlavní protiplísňovou radou topení, musíte topit i když místnost moc nepoužíváte. V koupelně pravidelně myjeme dezinfekčními prostředky vanu nebo sprchový kout ale i spáry mezi obklady. Po čistících prostředcích omyjte čistou vodou, protože i zbytky čistících prostředků můžou přilákat plíseň. Také se vám může stát, že se plíseň objeví protože dorazíte skříně těsně ke zdi, a nemůže se tam dostat vzduch. Pokud to jde, nechejte mezi zdí a nábytkem několik centimetrů prostoru.
 

Co dělat, když už plíseň máte

Nejdříve by jste měli odstranit příčiny, a až poté samotnou plíseň. Jako první by jste měli dosáhnout stavu, kdy povrch stěny bude větší než teplota tzv. rosného bodu. Docílíte toho zvýšením teploty povrchu stěny, nebo omezením vývinu vodních par. Když už je plíseň hodně rozlezlá je lepší si pozvat specialisty a nepouštět se do odstraňování sami. Malé plochy si ale můžeme jednoduše odstranit sami, nejlépe s ochrannou rouškou, aby jste zbytečně nevdechovali spóry. Postižená místa postříkejte prostředkem proti plísni, můžete použít i obyčejné savo proti plísni, nebo existuje řada výrobků k tomu určená a nechte podle pokynů působit. Poté můžete nechat zaschnout, v žádném případě neumývat!!! Hrozí že se plíseň rozleze i jinam. K téhle větě jsem dle pokynů manžela (je malíř-natěrač s dlouholetou zkušeností, který často klientům zdi s plísněmi maluje) dala vykřičníky, protože prý mnoho lidí tuhle chybu dělá. Někdo i radí odstranit po nastříkání kartáčkem nebo škrabkou, ale to vám také nedoporučuji, protože by jste vdechovali nebezpečné částečky plísně a šířila by se do ovzduší. (další rada mého manžela, i s tímto se prý často setkává u klientů). Pořádně okolí postiženého místa ukliďte. Na zeď už zbavenou plísně naneste podle pokynů výrobce izolační a podkladovou vrstvu a na konci naneste disperzní barvu, která propouští páru. Nejlepší je zamalovat barvou do které přidáte savo nebo jiný přípravek proti plísním. Manžel to tak dělá u všech klientů, kteří mají na zdech plísně už mnoho a mnoho let a nikdy se plíseň znova neobjevila.

Jestliže se vám plíseň začne objevovat v koupelně, na místech které špatně vysychají, postříkejte je libovolným protiplísňovým prostředkem, nechtee působit a na konci otřete houbou a důkladně opláchňete čistou vodou. Se stavebními závadami v bytě nebo domě, nemá cenu takhle bojovat, tam musíte jako první odstranit příčinu a až potom se vám přestane objevovat.
 
Na závěr vám ještě musím napsat - nedopusťte aby se plíseň u vás vůbec objevila, vždy je nejlepší prevence!!!
 

 

Autor - jessynka