Jak na bělení zubů

06.11.2011 16:51

 

Jak na bělení zubů

 
Bělení zubů je novinkou v péči o zuby a dutinu ústní, protože bílé zuby jsou v dnešní době standardem symbolizujícím úspěch a schopnost pečovat o svůj zevnějšek. Bělení je v současnosti jednoduché, efektivní a maximálně bezpečné, navíc vám rozzáří úsměv a budete vypadat krásnější. Investice do zubů se vždy vyplatí, protože nejen šaty, ale také zuby a úsměv dělají člověka úspěšným a sebevědomým. Navíc bělení zubů je dnes možné i v pohodlí vašeho domova. Existuje spousta bělících prostředků, které efektivně pomohou v boji s tmavými nebo se žlutými zuby. 
 
I když je na trhu spousta přípravků, které slibují bělostný chrup, dejte si velký pozor, co si na zuby dáváte a velkou pozornost věnujte příbalovým letákům. Některé gely na bělení totiž obsahují látky, které naruší zubní sklovinu a zub pak není dostatečně chráněn a je náchylnější k obarvení, což způsobuje především káva nebo červené víno. Pozor si také při bělení dejte na zubní kazy nebo zubní kámen, protože pokud je máte a budete si bělit zuby doma, může vás to pěkně zabolet. Nejlepší variantou je, když si necháte zuby vybělit přímo od vašeho zubaře. 
 
Pokud si necháte vybělit zuby u lékaře, bude to jistě finančně náročnější, ale bezpečnější. Zubař vám na zuby nanese přípravky, které obsahují peroxid vodíku, který je pak aktivován pomocí plazmové lampy, laseru nebo polymerační halogenové lampy. Celý takový proces bělení zubů trvá přibližně 90 minut. Pokud si přece jenom chcete zuby vybělit doma, měli by jste první navštívit svého zubaře a nechat si zuby prohlédnout, zda nemáte nějaký kaz a nechat si odstranit zubní kámen. Předností běžně dostupných prostředků na bělení zubů je jejich velice nízká cena v porovnání od zubního specialisty.
 
Možností jak si doma vybělit zuby je velké množství, nejznámější jsou ale bělící pasty a gely, které koupíte v každé drogerii. Podle odborníků se ale spíše hodí pro udržení bílých zubů a jejich efekt není nijak velký. Základem pro bílé zuby je správné čištění, a to nejméně třikrát denně, ideální je po každém jídle. Zuby by jste si měli čistit pečlivě a dostatečně dlouho a kartáček vyměňovat pravidelně jednou za čtvrt roku. Další možnosti jsou speciální pásky, ty ale nepoužívejte, jestliže máte odhalené zubní krčky. Pro bělení zubů doma se nejvíce hodí asi bělící pera. Je to jednoduché, z pera na zub vytlačujete bělící gel a výhodou je, že si takto můžete vybělit pouze jeden zub. 
 
Také existují různé bělící zubní pasty, které navracejí přirozenou barvu zubu nebo odstraňují skvrny na zubech. Takové pasty obsahují částice perlitu nebo silice, jemně obrušují usazeniny na zubech, ale nedokáží odbarvit pigmenty, které jsou v zubu usazené, proto k opravdovému efektu vybělení většinou nedochází. Jsou ale i pasty s nízkou koncentrací účinné látky karbamid peroxidu a ty mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého použití. Dále existují bělící sety s pryžovým aplikátorem, pudry s karbamid peroxidem, bělící proužky neboli pásky a pak už jedině bělení laserem či lampou. Nejlepší variantou pro bělení zubů je bělení zubů domácí, protože obsahuje nižší koncentraci účinné látky a proto nedochází k zatížení zubů ale zase oproti bělení u zubaře není tak účinné. Pokud chcete bílé zuby přirozenou cestou, ideální je do zubní pasty přidávat kapku hřebíčkového oleje, a to minimálně jednou týdně nebo si můžete zuby vybělit směsí ze lžičky citrónové šťávy a kuchyňské soli. Tuto kašičku naneste na žluté zuby a vyčistěte je, nejlépe jednou týdně, dokud žlutá místa nezmizí. A samozřejmě se vyhýbejte potravinám, které zbarvují zuby, což je káva, čaj, víno a přestaňte kouřit.
 
Autor - Markéta