Hung Gar

13.02.2011 17:23

Hung Gar

 

Hung Gar je jeden z nejznámějších stylů čínských bojových umění na světě, známý také jako styl tygra a jeřába. Je to cvičení pro zdraví i sebeobranu. Hung Gar v překladu znamená rodina Hung. Tento systém bojového umění vynalezl Hung Hei Goona. V minulosti byl tento vysoce efektivní systém boje předáván jen uzavřenému okruhu bojovníků, nejčastěji jen v rodinných klanech, které si toto umění předávaly po generace. 

 

Pravidelným cvičením Hung Gar si nejen zlepšíte svoji kondici a bojové dovednosti, ale také si utužíte své zdraví. Hung Gar také rozvíjí fyzické schopnosti, sílu a ducha. Cvičení je založeno na principu pěti elementů, a to kov, dřevo, oheň, voda a země. Pohyby těchto pěti elementů pomáhají porozumět principu, kde jeden element je protikladem toho druhého, ale všechny elementy dohromady tvoří jeden celek, který obsahuje dlouhé a krátké techniky a vnější sílu s vnitřní energií. 

 

Skutečný účel tradičního Hung Gar má pevný filosofický základ, který vás naučí sebekontrole, použití síly jen k zachování míru a použití vědomostí a schopností k zastavení boje.  Pokud se tento bojový sport naučíte, budete schopni zvládnout různé situace a ubráníte se proti jakémukoli útoku. Hung Gar obsahuje měkké a velmi silné techniky, díky kterým vytváří rovnováhu protikladů. Tvrdý jako železo a měkký jako nit. 

 

Hung Gar má dva účely a to preventivní a léčebnou metodu a také je opravdu nebezpečným bojovým sportem. Tréninkem rozvine osobnost člověka a to jak po fyzické stránce, protože rozvíjí pohybové schopnosti, sílu, rychlost, výbušnost a odolnost čímž zpevňuje klouby a vazy, tak po psychické stránce kde zlepšuje soustředění, využívá mozkovou kapacitu a tím pomáhá při mozkových dysfunkcích, tak po duchovní stránce kde formuje smysly, rozšiřuje vnímání ve všech úrovních, vytváří pozitivní způsob myšlení, vychovává k přemýšlení a k moudrosti.

 

Kolébkou Hung Gar je Hongkong, odkud se v posledním desetiletí rozšířil do celého světa. Tento tradiční a kompletní čínský tréninkový systém je vhodný pro každý věk i pro obě pohlaví a dává těm, kteří ho cvičí příležitost, protože trénuje celé tělo. Hung Gar vznikl již v 17. století a má více než 300 let dlouhou tradici, kde se během své historie stále měnil a rozvíjel. 

 

Autor - jessynka