Hrnkové rostliny

27.09.2011 22:04

 

Hrnkové rostliny

 
Hrnkové rostliny jsou důležítou součástí vašich domů, bytů ale i kanceláří. Zelené i kvetoucí rostlinky mají velký význam pro zdravé pokojové klima a to nejen tím, že zdobí a zkrášlují vaše okolí, ale hlavně odbourávají škodlivé látky z ovzduší. Také vám přinesou krásu přírody a jsou nezbytným doplňkem interiérů. Hrnkové květiny můžete dát i na balkon, terasu nebo skalku. Především v zimě působí rostlinky jako přirozené zvlhčovače vzduchu, a zlepšují kvalitu životního prostoru. 
 
Zelené rostlinky také zpříjemňují estetický pohled a pobyt v místnostech, a jsou dobré i na zdraví a psychiku. Doma můžete pěstovat buď pokojové stálezelené nebo kvetoucí rostlinky. Stálezelené potěší především barvou a tvarem listů. V domácnostech se vyskytují především nephrolepis, spathiphyllum, yucca, dracena, diffenbachia, zamioculkas, hedera, schefflera a  různé druhy ficusů a palem. Z pokojových kvetoucích rostlin se doma nejčastěji pěstuje saintpaulia, cyclamen, azalea, phalenopsis, gerbera, hyacint, kalanchoe, ružička, begonia a nebo různé druhy guzmánií. Kvetoucí rostlinky vynikají nekonečnou škálou barev a tvarů, některé mají i překrásné květy. 
 
Pokud si domů nebo do kanceláře chcete koupit hrnkovou květinu, musíte vybírat takovou, aby u vás doma prospívala. K tomu je potřeba při jejím výběru dodržet pár pravidel. Jako první je nejlepší si pořídit menší a nenáročné rostliny, protože nevíte jak se jim u vás bude dařit. Také pokud jezdíte často na víkendy, nebo delší služební cesty mimo domov a nemá se o rostlinky kdo postarat, je také dobré si vybrat ty méně náročné. Naopak, pokud máte doma už pár kytiček, kterým se daří, můžete zkusit pěstovat rostlinky náročnější. Při nákupu rostlin musíte také myslet na to, jak budou vypadat po několika letech, aby jste je pak měli kam umístit. 
 
Při nákupu většinou bývají hrnkové rostliny zabalené v originálním celofánovém obalu od pěstitele, proto si při vybalování dejte pozor, protože často dochází k polámání křehčích částí rostlin a často také k poškození květů. Rostlinu by jste neměli z obalu vytahovat, ale obal opatrně roztřihnout nůžkama. Také se nedoporučuje kupovat vzrostlé rostliny v zimním období, protože během přepravy může snadno dojít k jejich nastydnutí, nebo namrznutí. 
 
Hrnkové rostlinky mají převážně delší trvanlivost a při dobré péči a individuálně vhodných podmínkách pro pěstování určitých druhů rostlin se můžete těšit z jejich krásy mnoho let. Pokud jde o zálivku, obecně lze doporučit mimo sukulentů a exotických rostlin častější zálivku s přidáním hnojiva. Pro většinu rostlinek není vhodné přeschnutí , ale stejně tak neustálé stání ve vodě. Pokud si pořídíte nekvetoucí rostliny okrasné listem jako třeba ficusy, filodendrony a draceaeny, tak vyžadují převážně stálé světlé místo a častou zálivku s roztokem patřičného hnojiva pro stálozelené rostliny. Pokud se jedná o kvetoucí rostlinky, jako třeba orchidee, saint paulie, begonie a gerbery, tak požadují stálé a světlé místo a zálivku přiměřenou vegetačnímu období rostlin. U kvetoucích je vhodná zálivka spodem přímo do misky nebo obalu. Pokud máte doma stín a šero, do tmavých místností, můžete si pořídit například spathyphillum, phillodenron scandens, aspidistru nebo asplénium.
 
Autor - jessynka