Hrad Kámen

12.08.2010 14:41

Hrad Kámen

 

Hrad Kámen se nachází v kraji Vysočina, vzdušnou čarou 15 km západně od města Pelhřimov. Stojí na výrazné žulové skále ve stejnojmenném městečku u Pacova. Byl to původně gotický, později barokně a romanticky přestavěný hrad. Jméno získal podle skály, na které byl vybudován a která jej činí už z dálky viditelným. Dnešní využití hradu je významně spojeno s motocyklovým sportem, protože pod hradem vedla první závodní motocyklová trať v Čechách a i Mezinárodní motocyklová federace byla založena v nedalekém Pacově. Hrad Kámen je zajímavý nejen pro milovníky historie a středověké architektury, ale i motocyklového sportu.

 

Prohlídka hradu

Na hradě uvidíte expozici bydlení a životního stylu v devatenáctém a na počátku dvacátého století na panském sídle.

Dale expozici historických jednostopých vozidel a expozice starého paláce.

Podívat se můžete na rytířský sál, prostor hradní kaple, chodbu, malý salon, ložnici, interiér jídelny, knihovnu a velký salon.

Návštěvníci si po zakoupení vstupenky prohlíží hrad sami jako muzeum. Ke vstupence je možné zakoupit i tištěného stručného průvodce po hradu Kámen. Skupiny návštěvníků nad 15 osob mohou požádat i o průvodce.

Doba prohlídky je asi 45 minut. 

 

Hradní místnosti v přízemí a suterénu mají zčásti původní gotické klenby, většina sálů je ale již barokní s občasnými pseudogotickými zásahy. V prvním patře paláce se zachovala malířská výzdoba stropů z doby kolem roku 1670. Oproti tomu, dispozice starého donjonu působí dodnes jednoduchým dojmem. Jeho první patro doplňuje sál osvětlený řadou oken v hlubokých výklencích se sedátky po stranách. V jižním křídle se nachází rytířská síň s pseudogotickými kamny, v suterénu bývala hladomorna. Mobiliáře pocházejí převážně z 19. století.

 

Otevírací doba

duben a říjen pouze soboty, neděle a svátky od 10 do 17 hodin

květen, červen a září kromě pondělí každý den od 10 do 17 hodin

červenec a srpen kromě pondělí každý den od 10 do 18 hodin

od 1. listopadu do 1. dubna je na hradě zavřeno

 

Vstupné

Základní vstupné 50 Kč

Děti, studenti a důchodci 25 Kč

Děti do 6 let pouze 1 Kč

Fotografování 30 Kč

 

Historie hradu

První zmínky o hradě pocházejí z roku 1316. Poprvé vstoupil do historie tím, že se na hradě roku 1450 sešli za vlády Jiřího z Poděbrad k mírovému jednání zástupci katolíků a kališníků. Od 16. století se zde často měnili majitelé a až na konci 17. století získali hrad Malovcové, kteří ho nechali přestavět do zámecké podoby. 

 

Na hradě se mi moc líbila její zahrada

Na svazích útesu je rozsáhlé alpinium se skalničkami a trvalkami. Z původních stromů má největší význam mohutný buk a cypřišek nutkajský. Dále zde najdete jednu skupinu a několik solitérních kaštanů, dva vysoké stříbrné smrky a  zakonzervovaný dožívající starý akát. V nejteplejší části zahrady chráněné zdí rostou čtyři magnólie a skupina pivoněk. Na prahu alpinia je mohutný jalovec a skupina zimostrázů. Volné přírodní zátiší tvořené z dubů, borovic, kosodřeviny, modřínů a javorů, prosvětlené břízou, rododendrony, azalky, vřesy, vřesovce, mamoty, dále hebe a různých druhů nízkých brslenů. Nejkrásnější částí k odpočinku je prostor kolem jezírka, tajemně působí skalní partie dokreslené kapradinami. 

V zahradě najdete i malou vinici, roste zde i cesmína která vytváří dojem jeskyně a mnoho dalšího. Přijeďte se podívat a budete určitě mile překvapeni. 

 

Autor - jessynka