Hrad Helfštýn

24.08.2010 17:43

Hrad Helfštýn

 

Hrad Helfštýn je jedna z nejnavštěvovanějších památek, která se nachází 4 km jihovýchodně od města Lipníka nad Bečvou, v okrese Přerov v Olomouckém kraji, vzdálená 32 kilometrů od Olomouce. Helfštýn stojí na zalesněné vyvýšenině a je to jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě, který má jméno po loupeživém Helfriedu -  Friduši z Linavy, který hrad založil. Má nejdelší hradební zďi na území ČR. Helfštýn byl postupně zdokonalován a opevňován. Od 19. století je hrad prezentován jako turistický a památkově významný objekt. V současnosti se stal  kulturním centrem v regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů Hefaiston se stálou expozicí. Na hradě se mi moc líbilo a mohu jej všem doporučit.

 

Na hradě se konají celosezónně různé kulturní a společenské akce.  V současnosti má hrad charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů z 18. století. Najdete zde vyhlídkovou věž a historickou expozici uměleckého kovářství, která je každoročně doplňovaná novými předměty, vytvořenými na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Stále probíhající rekonstrukční práce vedou k tomu, aby se Helfštýn stal světově respektovaným centrem uměleckého kovářství.

 

Otvírací doba

Duben - so+ne 9.00 - 17.00 

Květen - srpen - út - ne 9.00 - 17.00 

Září - říjen - út - ne 9.00 - 17.00 

Březen,listopad - so+ne 9.00 - 16.00

 

Vstupné

Březen, listopad - Plné 20 Kč, Snížené 10 Kč, Děti do 6 let zdarma 

Duben - říjen - Plné 40 Kč, Snížené 20-30 Kč, Děti do 6 let zdarma

 

Historie hradu Helfštýn

Hrad střežil obchodní Jantarovou stezku do Slezska. Po  Fridušovy byli následovníky hradu Helfštýna zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna, proto se Helfštýn vyznačuje slohovou různorodostí. V každém staletí také docházelo k opětovnému rozšiřování hradního areálu, hlavní úprava na gotickou pevnost proběhla na přelomu 14. a 15. století za Lacka z Kravař. Poté hrad přestavěl Vilém z Pernštejna a následně byl r. 1468 poškozen vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Další úpravu původního středověkého sídla na rozsáhlý pozdně renesanční dvoukřídlý palác provedli páni z Vrbna, kterým po bitvě na Bílé hoře byl hrad zkonfiskován a připadl kardinálu Františku z Ditrichštejna, pak už sloužil jen jako vojenská základna. Pevnost hradeb se osvědčila za třicetileté války, kdy hrad odolal útoku Dánů i Švédů, ale po této válce v roce 1656, byl Helfštýn záměrně pobořen, aby se nestal oporou nepřítele. V roce 1763 byl hrad definitivně opuštěn. V roce 1817 byla střelbou část hradu zbourána a v roce 1945 přešel hrad do rukou státu.

 

Co nás nejvíce zaujalo

Hrad jsme si nejdříve procházeli sami bez průvodce, kde nás velmi zaujala malá místnůstka na skále. Na výletě jsme byli se známými a dohadovali jsme se, co by to tak mohlo být, samozřejmě každý hádal něco jiného. Jen aby jsme se dozvěděli cože to vlastně je, vzali jsme si průvodce. Před onou místnůstkou jsme se schválně zastavili a všichni čekali co k tomu průvodce poví. A hádejte co to bylo? Tehdejší název zněl - výsernice, ale bohužel se prý tento název neujal. Sloužil tak, že po použití to padalo do hradního příkopu a prý měli příkaz šetřit vodou. Samozřejmě výsernice nebyla jediná, která nás na hradě zaujala, celý hrad byl moc pěkný a moc se nám tam líbilo.

 

Lanový park pod Helfštýnem

Hned pod hradem se nachází vyhledávaný horolezecký terén s velkým počtem jištěných cest. Lanový park tvoří různé překážky, umístěné za sebou mezi stromy ve výšce asi 4 metry. Lanová trasa má 11 překážek a závěrečný sestupový žebřík. Délka trasy je přibližně 120 metrů. Každý lezec se jistí sám, s pomocí zapůjčeného jistícího materiálu, podle pokynů a zaškolení obsluhy. Můžete si vyzkoušejte svou odvahu a mrštnost na lanových překážkách zavěšených vysoko nad zemí, mezi stromy, já na to odvahu neměla.

 

Autor - jessynka