Horečka u miminek

27.01.2011 21:58

Horečka u miminek

 

Pro miminka přibližně do 36 měsíců je horečka velmi nebezpečná, vysoká teplota může vést až k febrilním křečím a je dobré horečku nad 38 stupňů ihned snižovat. U starších dětí se snižuje až po hranici 38,5 stupně. Příčinou horečky u miminek bývá zpravidla virové onenocnění nebo bakteriální infekce, očkování, porucha obranyschopnosti organismu, porucha látkové výměny, otrava léky nebo chemickými látkami, úpal, úžeh, přehřátí kojenců nevhodným oblečením a pobytem v přehřátých místnostech, onemocnění nervového systému jako jsou například úrazy, krvácení, infekce mozku a jiné. 

 

Sama horečka není nemoc, ale reakce organismu na nějakou nemoc nebo infekci. Dalo by se říci, že zdravý organismus má schopnost reagovat na jakoukoliv nemoc horečkou. Horečka omezí růst a množení virů a bakterií. Pokud je horečka vyšší jak 39,5°C, pak ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a také hyne. Horečka také aktivuje imunitní systém, přičemž bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější, a proto mají větší schopnost se vypořádat s nemocí. 

 

U miminka jsou výkyvy teploty běžné, tělesná teplota se mění častěji a to třeba i podle teploty v místnosti. Plus a mínus půl stupně není nic neobvyklého. I u dětí do 3 let věku se krátkodobé zvýšení teploty vyskytuje často a k lékaři je nutné jít až v případě, že se horečky opakují nebo přetrvávají. Ovšem návštěva lékaře je nutná, pokud se jedná o přetrvávající teplotu u dětí do 3 měsíců, protože se může jednat o skrytou infekci.

 

Pokud dítě má horečkou, potřebuje hlavně teplo, klid a ihned jej dáme do postele. Ve fázi vzestupu teploty a chladných nohou a rukou, třesavce a zimnici ihned oblékneme do pyžama, přidáme vlněný teplý svetr a ponožky, přikryjeme ho přikrývkou a uložíme. Místnost by jste měli lehce zatemnit a hlavně udržovat klid, samozřejmostí je vypnutí rádia a televize. Není dobré ihned podávat léky proti horečce a na základě naměřené vysoké teploty dávat studené zábaly. Až při teplotě nad 39°C můžete použít vlažné zábaly lýtek, které jsou šetrnější než studené zábaly na celé tělo. Zhruba po 20 minutách by se měl zábal vyměnit, dítě by mělo být nadále teple oblečené.  Pokud má dítě mramorovou kůži a silně studené končetiny, zábal nedělejte. Vždy u horečky podávejte dostatečné množství vlažných tekutin, kojenému dítěti dávejte napít mateřského mléka, nekojenému dítěti bylinkové nebo ovocné čaje, starším dětem minerálky a čaje. 

 

Pokud horečka trvá už delší dobu, měli by jste navštívit lékaře. Po celou dobu horečky by jste měli sledovat projevy jako je pláč dítěte, reakce na podněty, barvu kůže, sociální kontakt a stav hydratace. Pokud se dítě chová zcela normálně, není podrážděné a směje se, kůže má normální barvu a neobjevily se žádné nezvyklé příznaky, znamená to, že se dítě vyrovnává se situací a horečka sama odejde. Při sebemenším podezření ihned volejte lékaře. Při horečce dětí v prvním roce života volejte pro jistotu lékaře vždy. 

 

Autor - jessynka