Hapkido

13.02.2011 17:24

Hapkido

 

Hapkido je korejské bojové umění, které vzniklo v Koreji a je založeno na používání soupeřovy energie za pomocí pák. Už podle názvu hapkido jde usoudit, o co se jedná, hap znamená harmonii, ki představuje životní energii a do cestu a doslovný překlad je cesta koordinované síly. Mimo pák se používá tlakových bodů a cvičí se pádové techniky. Hapkido je velmi podobný bojovému sportu aikido, ale oproti aikidu se používají i kopy a údery. Hapkido je kombinací techniky nohou a rukou s nejrůznějšími blokovacími technikami kloubů. Základními principy cvičení jsou uvolnění a stabilita.

 

Hapkido není jen sebeobrana, ale také fyzické a duchovní zdokonalování člověka. Jako sebeobrana se používá v boji na větší vzdálenost, a to hlavně kopy, které se skoro neliší od kopů ostatních bojových sportů. Jestliže se nepřítel dostane přes tyto kopy na krátkou vzdálenost, jsou na řadě techniky rukou a to jak obranné tak i útočné.  Dalo by se říci, že hapkido je flexibilní bojové umění s dostatečnou rozmanitostí technik, které vyhovují všem lidem, kteří se chtějí tomuto sportu věnovat.

 

U hapkida každý bojovník musí nejdříve pochopit anatomii člověka a tok jeho energie, aby toto bojové umění mohl využívat v praxi. Hapkido využívá pro útok a obranu nejrůznější techniky kopů, úderů bloků, krytů i hodů, tak i se zbraněmi a to s nožem, s dlouhou a středně dlouhou tyčí a korejským mečem. Ti pokročilejší využívají i  korejský vějíř, hůl, techniky s provazem a krátkou tyčí. 

 

Hapkido se také zaměřuje na rozvoj vnitřní energie, která se rozvíjí pomocí dechových cvičení. Většinou se tyto dýchací techniky cvičí jako část meditací, kde hlavním cílem je sjednotit mysl a tělo prostřednictvím meditací a cvičením dýchacích technik. U hapkida se také naučíte vnitřní umyang techniky, které ve spojení s tréninkem vnější síly vám dají  vynikající koordinaci a rovnováhu. 

 

Začátečníci tohoto sportu mohou očekávat rychlé zvládnutí několika účinných technik, které jsou výborné pro praktickou sebeobranu. Ti náročnější se rádi naučí všech více jak 3600 nejrůznějších technik, které toto bojové umění používá. Pokročilí bojovníci hapkido jsou obvykle i léčitelé. Tvůrcem hapkido je Yong Shul Choi , který jej vytvořil na počátku 20 století a od té doby hodně toto bojové umění pokročilo a vyučuje se všude po celém světě. 

 

Autor - jessynka