Freestyle karate

06.02.2011 19:35

Freestyle karate

 

Freestyle karate je nekontaktní a nenásilný bojový sport, který se skládá z vizuálních prvků velké řady bojových umění v kombinaci s taneční choreografií a akrobacií. Jedná se o velkou atraktivní akční šou, ve které hraje velkou roli hudba a také adrenalin. Ve světě je známý pod názvem Musical Forms nebo také Hardstyle Musical Forms. U nás ho ale každý zná pod názvem Freestyle karate. Od tradičního karate se liší tím, že ve freestyle je zařazena spousta dechberoucích skoků, vrutů a salt. 

 

Historie freestyle karate

Začátky freestyle se datují od 80 let 20 století, kdy se úspěšný karatista Jean Frenette rozhodl na jednom galavečeru vystoupit s klasickou karatistickou katou, kterou trošku poupravil a přidal k ní hudební doprovod. Tohle vystoupení mělo velký úspěch a brzy ho následovali další, kteří upravovali katy a začali tvořit zcela nové sestavy na hudbu. Postupně se do hudebních sestav začaly přidávat těžší akrobatické prvky jako například salta či kopy ve výskoku s rotacemi. Dnes už se klade důraz hlavně na správné provedení technik a akrobatických prvků a na sladění sestavy s hudbou. V ČR je tento sport znám od roku 1998.

 

Freestyle karate pochází z kickboxu, kung-fu, taekwonda a dalších bojových umění, a jeho hlavním předkem je japonské shotokan karate. Tento nenásilný sport rozvíjí pohybové schopnosti a klade důraz na estetickou stránku pohybu. Základy freestyle karate může aktivně cvičit prakticky každý, a to i ženy a děti. 

Freestyle nemá skoro žádné uplatnění v sebeobraně, ale pro svou líbivou podobu se prostřednictvím různých exhibičních vystoupení stala velmi populární. Některé prvky a techniky tohoto sportu jsou používány choreografy bojových scén ve filmovém průmyslu.

 

Freestyle karate převzalo z jiných klasických bojových umění hlavně různé kopy a to jak přímé, obloukové, s otočkou, tak ty ve výskoku a jiné. Typickým gymnastickým prvkem je třeba backflip alias přemet vzad. Ale především se jedná o jednu velkou show, složenou z vrutů, salt a kopů a s otočkou až o 1080 stupňů. Dnes se tento styl vyučuje ve všech větších městech České republiky a je doporučován pro všechny a to nejen muže ale i ženy a mládež od 13 let věku ale někde mohou i mladší protože s bojovým uměním má pramálo společného.

 

Autor - jessynka