Evropský den bez aut a Evropský týden mobility

17.08.2010 18:11

Evropský den bez aut a Evropský týden mobility

 

Osvětová a propagační akce Evropský den bez aut a Evropský týden mobility jsou pořádaná v zemích Evropské unie od roku 1998 a mají v evropských městech podpořit přijatelnější způsob dopravy a pomoci při omezování individuální automobilové dopravy ve městech. Ministerstvo životního prostředí podporuje Evropský den bez aut a Evropský týden mobility v rámci dlouhodobé komunikační strategie za podpory Úřadu vlády České republiky, ve spolupráci s Evropskými koordinátory a členy Evropské komise. Evropský den bez aut je každoročně připomínám dne 22. září a poprvé se uskutečnil ve Francii v roce 1998. Od roku 2002 se stal součástí Evropského týdne mobility který je od 16 - 22 září.

 

Den bez aut 

Je jednou z klíčových záležitostí v bojí proti klimatickým změnám. V rámci tohoto dne města nabízejí občanům různé akce, které jsou zaměřené zejména na dopravní výchovu a to z hlediska omezení využívaní osobních a nákladních vozidel. Konají se různé semináře, cyklojízdy, pěší výlety, jízdy historickou tramvaji a jiné. Během samotného Evropského dne bez aut se některé části měst uzavírají pro automobilovou dopravu.

 

Hlavním cílem Dne bez aut je alespoň jednou za rok systematicky, masově a mediálně upozornit lidi na trvalé poškozování našeho zdraví a života automobilovou dopravou ve městech. Na tento den je vždy připravena řada veřejných akcí občanských sdružení, městských úřadů a státních institucí. Hlavním cílem je zajištění jízdy v prostředcích MHD jednou v roce zdarma skoro ve všech velkých městech s nabídkou doprovodného programu.

 

V Itálii probíhá v desítkách městech každé čtyři týdny Neděle bez aut. Bohužel s kolísavým úspěchem, protože některá města k této akci přistupují pouze formálně bez nějakého zajímavého programu. Akci si však oblíbili turisté.

 

Evropský týden mobility

Dne 16. září začne ve více než 80 českých a moravských městech po deváté celoevropská kampaň Evropský týden mobility. Podle stanov kampaně by letos program měl propagovat ekologii, bezpečnost, udržitelnost dopravy a zdravý životní styl ve městě.  

 

Ve všech městech proběhne nějaký program. Například Praha -

16.9.2010 - Den cyklistů a pěších

17.9.2010 - Den informací o dopravě - program v informačním středisku prodloužené trasy metra A v Praze 6, ulice K lánu. Informace o budování metra, stavbě městského okruhu, doprava v klidu atd.

18.9.2010 - Den otevřených dveří DP hl.m. Prahy

19.9.2010 - Evropský den bez aut. Program bude probíhat na Smetanově nábřeží a na náměstí Jana Palacha. Tyto komunikace budou v tento den uzavřeny pro automobilovou dopravu a tramvajová doprava bude zajištěna.

20.9.2010 - Den s Městskou policií hl.m. Prahy

21.9.2010 - Den Pražské integrované dopravy - Program připravují ROPID a ČD a.s. V rámci programu budou například zajištěny jízdy po budoucích linkách Eska a představí se pražský metrobus.

22.9.2010 - Den dopravní výchovy. Program na Dětském dopravním hřišti u Muzea Policie ČR v Praze 2 připravuje TSK hl.m. Prahy ve spolupráci s policií ČR. Na ostatních dopravních hřištích v Praze bude tento den v době od 14.00 do 17.30 hod. vstup zdarma.

 

Vyzkoušejte si proto alespoň jednou za rok programově naplánovat celý den tak, aby jste ke své jízdě nepotřebovali automobil a nechejte své auto doma.

 

Autor - jessynka