Druhy čajů

19.10.2011 14:28

 

Druhy čajů

 
Máme různé druhy čajů, které se dělí dle způsobu zpracování sklizených lístků, a to na čaje zelené, bílé, žluté, polozelené, černé, ovocné, bylinné, oolong, kvetoucí a tmavé. Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem, protože dobrý a kvalitní čaj vám může pomoci získat ztracenou rovnováhu, povzbudí vás, dodá energii a chuť do života. 
 
Zelený čaj se označuje jako nefermentovaný, protože po zavadnutí čajových lístků dochází k tepelnému ošetření, a tím se zabrání oxidaci. Pro lidský organismus má pozitivní účinky, je jak antibakterialní, tak má i antioxidační účinky a pomáhá předejít rakovině a to hlavně tím, že zamezuje růstu rakovinotvorných buněk. Zelený čaj i snižuje hladinu cholesterolu v těle, čistí ucpané cévy a tepny, a dokonce může pomáhat předcházet mrtvicím, srdečním infarktům, krevním sraženinám a srdečním onemocněním. Mimo jiné i chrání celé tělo před poškozením oxidanty, také před ultrafialovým zářením a redukuje tuky, čímž dopomáhá hubnutí. 
 
Ovocný čaj je směsí sušeného ovoce a bylin a je velmi oblíbený, protože neobsahuje tein, kofein a ani žádné jiné povzbuzující látky a proto je vhodný pro celou populaci včetně dětí. Ovocné čaje jsou nejen lahodné a osvěžující ale můžete si je dopřát v mnoha příchutích, dodáte tělu tekutiny a navíc zregenerujete, posílíte a vyladíte celý organismus. Některé také působí příznivě při srdečních onemocněních, podporují trávení, jsou dobré při redukčních dietách a urychlují obnovu tkání.
 
Bylinné čaje jsou směsi léčivých bylin, které umí detoxikovat organismus, zregenerují tělo, mohou také pomoci s trávením, odvodněním těla, hubnutím, proti nachlazení a chřipce nebo například tvorbou mateřského mléka. Existuje spousta druhů a dokonce každý na jinou nemoc, podle obsažených bilynek. Čaj může být například z šalvěje, ibišku, máty, heřmánku, šípku, třezalky, lípy, kopřivy, fenyklu, meduňky, bazalky, hlohu, levandule a mnoho a mnoho dalších. 
 
Bílý čaj se dříve používal jako lék a byl zařazen mezi byliny a mimo pozitivních účinků na lidské zdraví má také pozitivní vliv na činnost jater. Řadí se mezi čaje zelené od kterých se odlišuje hlavně nižším množstvím chlorofylu v lístcích. Bílý čas prokazatelně snižuje růst tukových buněk, a tím preventivně působí jak proti obezitě, tak proti kardiovaskulárním chorobám. Také se používá při horečnatých stavech, k potlačení vlivu vlhkosti a horka, nebo k povzbuzení trávicí soustavy. Také se hodí k detoxikačním kůrám a jsou velice chutné a osvěžující.
 
 
Oolong čaje jsou výjimečné především pro svoji bohatou sladkou vůni a delikátní chuť. Zpracovávají se částečnou oxidací a často jsou někde na půli cesty mezi zeleným a černým čajem. Oolong zlepšuje schopnost těla spalovat tuky, je účinnější než zelený čaj, předchází obezitě, pomáhá snižovat břišní tuk, snižuje LDL cholesterol, předchází vysokému krevnímu tlaku a také pomáhá při stresu a podporuje relaxaci.
 
Černý čaj je velice osvěžující a dodá vám energii, také podpoří snižování cholesterolu, je výborný při odbourávání tuků, povzbudí a zvedne náladu, srovná žaludeční problémy a také a plnohodnotně nahradí šálek kávy. Černý čaj je dokonce vhodný pro diabetiky, protože snižuje hladinu glukózy v krvi. 
 
Autor - jessynka