Doplňky do bytu z vodního hyacintu

27.06.2011 17:48

Doplňky do bytu z vodního hyacintu

 

Přírodní materiály jsou stále oblíbenějším bytovým doplňkem a vodní hyacint je jeden z nejkvalitnějších přírodních materiálů. Je velmi houževnatý a může se pyšnit nejen tím, že je velmi pevný, ale i neobvykle a hezky vypadá. Je to vodní rostlina z čeledi modráskovitých, rostoucí na povrchu tropických a subtropických řek, jezer, rybníků a dalších vodních ploch.  Vodní hyacint se používá, mimo výroby nábytku, i k výrobě hnojiva a přírodních matrací a lehátek.

 

Vodní hyacint neboli tokozelka nadmutá je rostlina původem z Jižní Ameriky, dnes se dá najít na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a Evropy. Nejvíce je rozšířená v americké Louisianě a v oblasti Kerala Backwaters v Indii. Stonky této rostlinky jsou krátké, kořeny jsou velmi tenké a dlouhé, listy má okrouhlé, sestavené do růžice na dutých řapících držících rostlinu nad vodou. Květy vodního hyacintu se objevují jen v létě, v centru růžice listů a mají růžovo fialovou barvu. Tato rostlina se velmi rychle rozrůstá odnožemi a běhen 14 dnů i dokáže zdvojnásobit svoji velikost.  

 

Z vodního hyacintu se například vyrábí nábytek, pohovky, sedací soupravy, křesla, sedačky a různé doplňky do bytu. Z tohoto kvalitního materiálu se v dnešní době už dá pořídit kompletní vybavení celého bytu, včetně stolů a židlí. Jednou z nejoblíbenějších jsou různé komody a květináče. Pěkně vypadají například i různé koše, stojany na noviny a další. Pořídit si ale můžete i různé mísy, misky, vázy, truhly, prádelní koš, poličky, stolečky a dokonce i zrcadla. Všechny tyto výrobky vypadají moc pěkně. 

 

Nábytek z vodního hyacintu se splétá z jeho kořenů a stonků, výsledná barva nábytku je světlá, dá se ovšem také lakovat na další různé,  většinou tmavé odstíny. Zpracování vodního hyciantu se lidově nazývá wash, kdy se tato rostlina splétá do provazů nebo do jiného složitějšího zaplétání. Výrobky z tohoto materiálu jsou určeny výhradně do vnitřních prostor a jejich instalací získává daný prostor příjemnou, teplou atmosféru. Vodní hyacint působí velice přírodně, ale zároveň luxusně. 

 

Autor - jessynka