Cukroví po kterém nepřiberete

25.10.2011 20:25

 

Cukroví po kterém nepřiberete

 
Pokud máte rádi perníčky, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, pracny a další výborné cukrovíčko, ale máte obavy, že po něm přiberete, můžete si letos udělat stejné dobrůtky a přitom nepřibrat ani deko. Cukroví totiž k vánocům neodmyslitelně patří a jeho konzumace rozhodně nekončí po prvním kousku, protože jeho aroma se line celým bytem a vás donutí uzobávat sladké dobroty celé svátky. Proto si letos upečte cukroví stejně chutné, ale mnohem zdravější. Jistě vítě, že například jedno jediné linecké kolečko v sobě skrývá 300 kJ a jedno vosí hnízdo dokonce 500 kJ. 
 
I když dieta a vánoční cukroví nejde moc k sobě dohromady, tak alespoň trošku si můžete upravit cukroví, aby bylo dietnější. Stačí jen vyměnit několik surovin, a tím si upravíte cukroví, které bude lepší, dietnější a také zdravější. Jen malý talířek plný cukroví totiž vydá za celodenní příjem energie a už by jste si nemohla dát oběd natož večeři. Například při pečení používejte celozrnnou mouku, nemusíte jí nahradit celé množství místo bílé, ale zkuste třeba nahradit jen třetinu a cukroví bude stejně dobré a navíc vás více zasytí, i když má celozrnná mouka stejnou energetickou hodnotu, ale má až 2x více vlákniny a je zdravější. 
 
Také je dobré používat místo živočišných tuků jako je sádlo a máslo tuky rostlinné, nebo je lze nahradit tvarohem, želatinou nebo pudinkem. Hlavně nevymazávejte plech, ale vyložte ho pečícím papírem, tím si ušetříte hodně tuků. Kde nahradit tuky jako máslo za zdravější nebo dietnější alternativou nejde, tak alespoň používejte kvalitní. Výborné jistě budou i druhy cukroví, kde základ těsta netvoří mouka, ale brambory nebo mrkev. Namísto klasického cukru lze použít třtinový cukr. Ten je dobrý nejen pro štíhlou linii, ale také pro zdraví. Pokud doma nemáte třtinový cukr,  můžete použít také javorový sirup, obilný slad nebo med. Určitě to bude menší zlo, než klasický bílý cukr. Můžete jej také nahraďit nekalorickým sladidlem.
 
Pokud chcete mít cukroví dietnější, aby jste po něm tolik nepřibrala, není vhodné jej promazávat žádným krémem. I oříšky jsou hodně tučné, proto používejte jen polovinu předepsaného množství, a zbytek nahraďte ovesnými vločkami nebo obilnými klíčky. Také bude lepší alternativou použít sušší základní těsta, které bude buď úplně bez cukru, nebo jen se špetkou či náhradním sladidlem, ale pozor, i po náhradních sladidlech se přibýrá, jsou určeny jen pro diabetiky, nikoliv při hubnutí. Také vynechejte buď úplně čokoládu, nebo alespoň místo celého máčení v čokoládě, jí cukroví jen pokapejte. Výborné také bude cukroví z odpalovaného těsta nebo tvarohového těsta. Těsto také lze z části nahradit mrkví nebo jablky, určitě to bude nejen dietnější, ale i zdravější. 
 
I po sladké marmeládě, kterou promazáváte například linecké se hodně přibýrá. I tu můžete nahradit dietnější, nejlépe domácí bez cukru nebo slazenou třtinovým cukrem. Polotučné mléko nahraďte mlékem odstředěným nebo alespoň nízkotučným. Také je dobré si každý kousek vychutnat a né jíst jeden kousek za druhým, protože i po sebevíc dietnějším cukroví přibrat můžete, protože nikdy nenahradíte všechny suroviny v cukroví tak, aby bylo zcela dietní. Také není vhodné péct cukroví dia, které je určeno pro cukrovkáře, protože není dietní pro vás aby jste nepřibrali ale je určeno ze zdravotních důvodů. I tak přeji dobrou chuť, protože když přidáte více pohybu, můžete ochutnávat více cukroví. 
 
Autor - jessynka