Country styl oblékání

28.07.2011 17:47

Country styl oblékání

 

Country módou se rozumí oblečení hudebníků a fanoušků country hudby. Jsou to prvky venkova, přírodní barvy i materiály, ležérnost a rozevlátost. Country styl oblékání pochází ze Spojených států amerických, kde vznikl ve dvacátých letech minulého století a kořeny má v tradičním folku, keltské hudbě a gospelových písních. Móda se inspiruje hlavně divokým západem, kovboji a country hudbou.

 

V country šatníku najdete především kostku, kůži a džíny. Dalším hojně využívaným materiálem je kůže. Kožené a semišové oblečení často zdobí třásně. Základem jsou pánské prvky včetně košil, vest a klobouků. Typické pro cantry styl jsou hlavně kostkované košile, pro dámské oblečení je i přípustný květinový vzor. Košile také často zdobí různobarevné nápadné výšivky. 

 

Country módu a styl  můžete zakomponovat i do městského šatníku. Mimo džínových kalhot jsou to také sukně a šaty, kde typická country sukně je široká, rozevlátá a dlouhá až po kotníky, ale může mít i délku po kolena nebo kratší. Květinové vzory se například hodí na dlouhých sukních, lněné bílé košily a nebo halence. Sukně můžete mít také zdobeny volány, plátěnou krajkou, tzv. madeirou nebo kombinované z více materiálů.

 

Ženy i muži v country stylu mohou nosit kožené vestičky, saka i kabáty. Trička se téměř vůbec nenosí. Klobouk je nejdůležitějším doplňkem a poznávacím znamením country módy. Ženy nosí také slamáky se širokou krempou. Nosit můžete také ultrakrátké šortky, které jsou pohodlnější než sukně a díky kostkované košili zastrčené dovnitř vynikne i oblíbený pásek. Country boty, lidově přezdívané koně jsou kožené, nazouvací a kotníčkové na nízkém podpatku a nosí je jak muži, tak i ženy. Dalším typem, hlavně pro ženy jsou vysoké kožené kozačky.

 

In jsou také kožené bundičky, nejlépe z jemné kůže. Dnes už ji nemusíte nosit dvacet let, aby dostala tu správnou patinu, ošoupanou bundu si už můžete rovnou koupit. Moderní jsou také dlouhé letní šaty, které doplníte vestou s třásněmi nebo denimovou košilí převázanou v pase na uzel. Ke květovanému vzoru na šatech se klidně ovažte šátkem a la palestina s velkými pruhy a budete vypadat in. Ke country stylu by neměly chybět originální doplňky jako jsou velké kovové spony na pásku, třásně, šněrování, výšivky, různé cvočky a nýtky.

 

Co se týká barev, country móda využívá nejčastěji přírodní barvy evokující pouštní krajinu jako je například béžová, písková, hnědá, khaki, ale i bílá a černá. Může být ale také zářivě červená, modrá nebo zelená. Z materiálů se nejvíce využívají kůže a umělá kožešina, vlna a tvíd. Nejhlavnější je ale denim, z kterého jsou džíny, sukně, šaty, džínové košile a vesty. Nejvíce stylově budete vypadat v džínách a bílé halence. 

 

Autor - jessynka