Co pejskovi dávat a nedávat

09.10.2010 15:03

Co pejskovi dávat a nedávat

 

Mnoho chovatelů pejsků svým čtyřnohým miláčkům podstrkuje  různé dobrůtky, laskominy a sladkosti, ale neuvědomují si, že trávicí soustava psa masožravce a člověka všežravce se podstatně odlišují.

 

Čokoláda

Psi jsou na metylaxantiny, tedy kofein a theobromin, který čokoláda obsahuje mimořádně citliví a nedokáží je vyloučit jako lidé. U lidí se metylxantin rozpadá asi dvě hodiny, psi k tomu potřebují 9x delší dobu. Odhaduje se, že psa může smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství 50 až 60 gramů na kilo jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, je to ještě mnohem menší množství. Už 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.

Příznaky otravou metylxantiny -

Projevuje se zvracením, zvýšenou aktivitou a neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce. Poté se dostaví slabost, třesavka a ztráta kontroly nad svalstvem nohou. Pak může nastat koma a smrt. 

První pomoc -

Jestliže víte, že Váš pejsek snědl větší množství čokolády nebo kakaa, a nejeví zatím žádné známky otravy, snažte se u něj vyvolat zvracení a to do 4 hodin od pozření čokolády. Jestliže je to už delší doba, dejte mu aktivní živočišné uhlí ve formě tablet v množství 1 – 2g/kg živé hmotnosti psa. Potom mu podejte projímadlo, ale né na olejové bázi. 

 

Kosti

Lidé si často myslí, že syrové kosti způsobují poranění žaludku a střev. Ve skutečnosti se ale pes může zranit jen kostí vařenou. Kosti díky vaření jsou velmi křehké, snadno se odlamují a mohou způsobit potíže. Když už chcete dát kost, tak jedině syrovou obalenou masem. Z takovéto kosti se pejsek neporaní, a to ani z rybí pokud je syrová. Dále pejskovi můžete dát syrové kuřecí skelety, kuřecí krky a celá křídla, nebo také syrovou hovězí kost nebo žebra. 

Nikdy nekrmte psa kuřecími kostmi, mohou se štěpit a poškodit žaludek nebo střeva.

 

Lidská strava

Mnoho lidí se domnívá, že psovi může dát cokoliv, co se doma nesnědlo. To je velký omyl. Lidská strava je většinou ochucena různým kořením, na které psí žaludek není zvyklý. To může vést ke zdravotním komplikacím. Navíc pes zvyklý na lidskou stravu přestane žrát psí granule, protože ty nejsou ochucené jako naše jídlo.

Pejskovi byste samozřejmě neměli dávat potravu, která je už zkažená. Pes není odpadkovým košem, který by sloužil k odstranění starých uzenin, které jsme my nestihli sníst. 

 

Nikdy nedávejte psům stravu, kterou jste uchovávali v ledničce, pes potřebuje krmení, které má pokojovou teplotu. Studená nebo příliš teplá strava může psovi poškodit trávicí ústrojí, a pak může trpět například průjmem.

 

Slané krmivo

Pes má po slaném krmivu chuť na další a další sousta, a vezme si tak víc, než by potřeboval. Důsledkem bude stejně jako u lidí, že začne tloustnout. Mimo toho přemíra soli může u psů stejně jak u lidí vést k vysokému krevnímu tlaku. Ovšem není pravda, že by pes neměl dostávat vůbec žádnou sůl, bez ní by nemohl trávit.

 

Sladké krmivo

Sladkosti můžou Vašemu pejskovi způsobit velké problémy, proto by jste neměli svého psa krmit sladkostmi a ani je nechávat nikde volně ležet. Nejvíce psům škodí látka Xylitol která je součástí sladkostí. Najdete ji v potravinách, jako např. žvýkačky, bonbony, pečivo, sušenky nebo třeba v koláčcích. Mimo potraviny ji můžete najít i v některých zubních pastách a v léčebných roztocích. Xylitol jako přirozený cukrový alkohol je ale obsažen i v ovoci a zelenině - švestky, jahody, maliny, květák a kukuřice i když v malém množství. Xylitol u psů výrazně zvyšuje hladinu inzulínu, a tím může způsobit pokles hladiny cukru v krvi a ohrožuje tak psa na životě. Účinky 

Příznaky Xylitolu -

Projevují se asi 30 minut po požití většího množství výrobků, které ho obsahují. Prvními příznaky jsou slabost, ztráta koordinačních schopností a křeče. U Xylitolu bylo zjištěno i  podezření, že psům poškozuje játra.

 

Kočičí krmivo

Hodně chovatelů dává psům kočičí stravu, protože jim víc chutná, ale to není nejlepší řešení. V kočičí potravě je vyšší podíl proteinů, což může vést k trvalým zažívacím problémům. Občasnému podání se bát nemusíte.

 

Cibule a česnek

Přesto, že nám lidem prospívají jako přírodní antibiotikum, pro psy jsou ve větším množství jedovaté.

 

Pokud chcete, aby byl váš pejsek zdravý, dávejte mu jen speciální psí stravu. Váš čtyřnohý mazlíček se vám za to odmění oddaným přátelstvím, které je pro každého páníčka tím největším darem. 

 

Autor - jessynka