Co obsahuje všední údržba počítače?

21.09.2011 19:39

 

Co obsahuje všední údržba počítače?

 
Pokud je váš počítač pomalý a místa na disku je málo, je čas na údržbu. Jako první by jste si měli počítač vyčistit od prachu. V méně prašném prostředí se doporučuje jednou za rok, v prašnějším, nebo kdo má domácí mazlíčky nejméně dvakrát ročně. Počítač vyčistíme tak, že odsunete bočnici a pomocí kompresoru, stlačeného vzduchu nebo jemného štětečku vyčistíte všechny komponenty od prachu. Někdo k tomu používá i vysavač, ale ten se moc nedoporučuje, protože hubicí může poškodit nějaké součástky na základní desce. Při čištění se hlavně zaměřte na ventilátory skříně, grafickou kartu a chladič procesoru. Pokud nebudete počítač od prachu čistit, může se začít přehřívat, protože je omezené proudění vzduchu z důvodu hromadění prachu a dalších nečistot uvnitř vašeho počítače nebo notebooku. Navíc tak zrychlíte počítač až o 20% a také mu navýšíte jeho životnost. 
 
Poté následuje údržba softwaru. Nejdříve musíte počítač zbavit všemožných virů a červů a to nejlépe pořádným antivirovým programem a důkladnou kontrolou. Každý den se totiž na internetu pohybují tisíce škodlivých kódů a bez zabezpečení je pouze otázkou času, kdy bude počítač napaden. Výběr antivirového programu je zcela na každém z Vás, každý má ten svůj oblíbený, který používá, ale doporučuji zvolit raději placený, než ty, které všude nabízí zdarma, ten nemusí zachytit všechno a může se stát, že vám pak nějaký vir nadobro poškodí počítač. Hlavně nepoužívejte dva naráz, ty se mohou mezi sebou hádat a neochrání vás ani jeden. Většina antivirových programů chrání před viry, spyware, adware, trojskými koni či jakýmkoliv malware. I když máte dobrý antivir, může se stát, že přece jenom se vám do počítače nějaký vir dostane, proto se doporučuje jednou za měsíc udělat důkladnou kontrolu celého PC, protože každý den se objeví průměrně deset nových počítačových virů anebo jiných škodlivých kódů a váš antivir nemusí tyto nové zaznamenat.
 
Až budete mít počítač vyčištěn od virů, mělo by následovat vyčištění registrů a dočasných souborů. K tomu se používá nástroj na vyčištění registru, který skenuje PC a bezpečně odstraňuje chybné a neplatné záznamy, které mohou způsobit zpomalení systému, chyby ve Windows a zamrzání. Odstaní také zbytečné či poškozené programy, nepoužívané a neplatné položky z registru, nepoužívané a dočasné soubory a stopy zanechané systémem Windows a různými programy. Tímto můžete zvýšit výkon počítače až o 20 procent. 
 
Dalším krokem údržby Vašeho počítače je defragmentace disku. Nástroj pro defragmentaci sjednotí fragmentované soubory a složky na pevném disku počítače tak, aby každý zabíral ve svazku jeden souvislý prostor a to má za následek rychlejší přístup systému k souborům a složkám a jejich efektivnější ukládání. Například po odinstalování programu zůstanou na disku prázdné místa, neboli sektory, které se defragmentací zacelí tak, že se na ně přesune jiný program. Disk pak už nemusí při čtení a zapisování přeskakovat prázdné sektory a tak se počítač rapidně zrychlí. 
 
Pokud uděláte všechny tyto kroky, váš počítač se výrazně zrychlí. Pravidelná údržba totiž především spočívá v úklidu nepotřebných dat, uspořádání disku, aktualizaci programů, odstranění červů, malware, virů a také vyčištění od prachu. Takovou údržbu počítače provádějte alespoň jednou za 6 měsíců a Váš počítač bude fungovat jak má.
 
Autor - jessynka