Chůze - nejpřirozenější a nejefektivnější pohyb

11.10.2010 20:51

Chůze

 

Nejpřirozenějším a nejefektivnějším pohybem je chůze, která přispívá ke zvýšení energetického výdeje a tím i k hubnutí. Když zařaďíte chůzi co nejvíce do své každodenní činnosti, mohou to být buď pravidelné delší procházky nebo cesta z práce pěšky místo přepravy hromadnými dopravními prostředky nebo občas vyjdete schody místo toho, aby jste použili výtah, uvidíte že se budete hned cítit lépe. 

 

Nordic walking

Poslední dobou jsou v oblibě sportovní aktivity založené na běžné chůzi, při které se používají speciální hole, které jsou podobné holím na běžky. Tento sport můžete provozovat celý rok, a to kdekoliv na čerstvém vzduchu, v jakémkoliv věku i výkonnosti, protože si lze výkon přizpůsobit vlastní fyzické zdatnosti. Chůze s holemi představuje vhodné zapojení pohybového aparátu a svalů, dochází k uvolnění horní části těla a odlehčení nosných kloubů. Tepová frekvence se při chůzi nachází v oblasti, ve které se dlouhé hodiny můžete cítit dobře a přitom je spotřeba energie velmi vysoká. 

 

Při chůzi je zapojeno více jak 600 svalů, což je asi 90 procent všech svalů v těle. Bohužel většina lidí neujde denně více než jeden kilometr, proto stoupá nadváha lidstva a problémy s kloubním aparátem. Mnoho lidí s nadváhou těžko hledají odvahu k tomu, aby začali třeba běhat, ale chůze nebo nordic walking mohou bez problémů provozovat, aniž by jim to činilo nějaké potíže a problémy. S pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla a klouby dolních končetin jsou odlehčeny. 

 

Priessnitz walking

Priessnitz walking je chůze podobná nordic walking, ale rozšířená o dechová cvičení, při níž dochází k ochlazování horních a dolních končetin a tím zvýšení imunity a prokrvení organismu. Pro lidi s nadváhou je třeba volit takový sport, aby nebyl nadměrně zatěžován jejich oběhový a dýchací systém, ale také pohybový aparát. 

 

A pokud chcete udělat ještě něco pro zdraví, je dobrá chůze naboso. Účinky chůze naboso jsou - 

látková výměna dostane potřebnou stimulaci, napětí psychické - emoce a starosti uvolní Matka Země, vybije se také elektrický náboj, který vzniká neustálým pobytem mezi plastickými hmotami bez uzemnění, zvýší se imunita a studené nohy začnou příjemně hřát a je v nich cítit pocit svěžesti. Chůze naboso je nejlepší prevence proti nemoci, slouží k udržení stálého zdraví.

 

Ať si zvolíte v rámci svých možností jakýkoliv sport, běžnou chůzi, nordic walking nebo priessnitz walking, neberte to jako nutné zlo k redukci nadbytečných kilogramů, ale snažte se, aby vám tato pohybová aktivita přinášela odreagování od celodenního shonu a starostí, jen tak docílíte k vysněnému cíli a i přesto, že redukce váhy nebude vysoká, jak jste si představovali, tak investujete do svého zdraví a to přece stojí za to.

 

Autor - jessynka