Cestování se psem do zahraničí

08.06.2010 15:53

 Cestování se psem do zahraničí

 

Plánujete si dovolenou v zahraničí a chcete si vzít svého čtyřnohého miláčka s sebou? Podívejte se, co všechno musíte mít, aby jste předešli zpětnému návratu domů.

 

Pas

Zvíře které jede do zahraničí musí mít pas, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. V pase musí být uvedena identifikace zvířete, majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vždy musíte nosit u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoliv zemi. Pas vydávají všichni schválení veterinární lékaři.


Tetování nebo čip

Pes či jiné zvíře musí být identifikován tetováním nebo čipem. Čitelně tetované zvíře může cestovat po EU mimo Velké Británie, Irska, Malty a Švédska až do poloviny roku 2011. Netetovaná zvířata musí být opatřena čipem. Čipování zajistí kterýkoliv schválený soukromý veterinární lékař.

 

Očkování

Dále musíte mít očkováni proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3. měsíce stáří a očkování nesmí být starší 1 roku. Některé země EU (Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta) požadují kromě vakcinace vztekliny ještě serologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Sérologické vyšetření lze provést nejdříve 30 dní po očkování proti vzteklině. Odběr i vyšetření zajistí soukromý veterinární lékař. Mezinárodní očkovací průkaz slouží jako psí cestovní pas, ve kterém jsou obsaženy všechny základní údaje, jako je plemeno, pohlaví, datum narození, tetovací číslo, barva srsti a údaje o majiteli. Jsou zde údaje o vakcinaci proti vzteklině a dalších infekčních chorobách. Očkovací průkaz se předkládá při přechodu hranic. Vakcinaci zajistí soukromý veterinární lékař. 

 

Británie, Irsko a Malta

Požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené alespoň 6 měsíců před vstupem do země. Navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo jiné zvíře 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.

Většina zemí mimo EU vyžaduje kromě pasu, identifikace zvířete a vakcinace proti vzteklině navíc potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace.

 

Švédsko

Požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině.

 

Finsko

Ošetření proti echinokokóze (odčervení) - ošetření provedené ne více než 30 dní před vstupem do země. Do pasu musí být zaznamenána také dávka přípravku. 

 

Štěňata

Mláďata mladší 3 měsíců, která nejsou očkována, mohou cestovat do zahraničí pokud jsou doprovázena pasem a od narození pobývala ve stejném místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou závislá.

Pozor!!!

Do Irska, Švédska a Velké Británie štěňata a koťata mladší 3 měsíců nesmí cestovat, pokud nebyla Velkou Británií udělena výjimka.

 

Na každou cestu do zahraničí se psem je vhodné se předem připravit. Dostatečná informovanost o pravidlech a zdravotních rizicích vám může ušetřit mnoho nepříjemností během dovolené. Příkladem může být cesta do zemí, které vyžadují serologické vyšetření účinnosti vakcinace proti vzteklině. Minimální hodnota hladiny ochranných protilátek musí být 0,5 m.j./ml. Dlouhá cesta do těchto zemí bez dokladu o vyšetření může skončit rychlým ukončením dovolené nebo dokonce zadržením zvířete, nebo i pokutě. Předem si ověřte všechny požadavky jednotlivých zemí dříve, než opustíte Českou republiku.

Nezapomeňte, že každá země (i ta, přes kterou jenom projíždíte) může mít odlišné podmínky.

 

Autor - jessynka