Český ráj - Hrad Kost

13.07.2010 14:27

 

Český ráj - Hrad Kost

 

Český ráj - Hrad Kost

 
Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách, byl vystavěn v polovině 14. století Benešem z Vartemberka. Nachází se asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.
 

O hradě

Kost je zachovalý hrad na pískovcové skále v údolí nedaleko Sobotky. Hrad založil zřejmě Beneš z Vartenberka před rokem 1349. Po roce 1370 byl Petrem z Vanrtenberka celý přestavěn. Po pánech z Házmburka přešla Kost roku 1497 do rukou Šelmberků, kteří se zapsali do její podoby. Po roce 1524 hrad drželi Biberštejnové, kteří ho rozšířili a renesančně přestavěli. Za Lobkoviců okolo přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Albrecht z Valdštejna se chystal na velkorysou přestavbu, navezl dříví, ale než začal s přestavbou byl zavražděn. Svoji rezidenční funkci ztratil hrad roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic, dále zde byla už jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců. Roku 1635 hrad vyhořel. Koncem 17. stol. za Černínů byl palác upraven na sýpku a zbytek využíván. Objekt s vojenskou hodnotou byl hrad brán ještě v roce 1866, kdy pruská rozvědka pořídila jeho fotografie, patrně nejstarší dochované fotografie českého hradu. Památková obnova a prezentace jeho paláce patří mezi nejzdařilejší zásahy na českých hradech poválečného období.
 
Hrad byl postaven asi kilometr od místa, kde stávalo prehistorické hradiště Na Poráni. Krajina je velmi bohatá na vodní toky, které vytvořily v tomto místě tři mohutná údolí, zaplavená močály. Na jejich místě byly vybudovány tři rybníky a to Bílý, Černý a Labutí, z nichž první dva se dochovaly dodnes. Protržením hrází těchto rybníků bylo možné proměnit okolí hradu v těžko přístupný terén. Poměrně úzká šíje, spojující hradní ostroh s ostatními skalami, byla prokopána zřejmě při těžbě pískovcových kvádrů, ze kterých je téměř celý hrad vystavěn.
 

Co na hradě uvidíte

Zajímavé exponáty uvidíte v průběhu celé prohlídky. Při vstupu na první nádvoří Vás určitě zaujme velká dřevěná konstrukce. Jedná se o funkční kopii katapultu, který se používal ve středověku při dobývání hradů. Provozuschopná je také replika gilotiny, vystavená v mučírně. Na jejím originále se popravovalo ještě za první republiky a protektorátu. Dnes je uložen v pražské věznici na Pankráci. Další zvláštností je tři sta let stará socha Madony. Vytesal jí do karalského mramoru Oto Sandler. Panna Marie byla obvykle zpodobňována s Ježíškem v náručí ale ta Kostecká přidržuje syna na jakémsi míčku. Prostřelený obraz který je vystavený v prostorách Vartemberského paláce, děravé stěny, Pochmurný palác, Lobkovický a Bibrštejnský palác, Vartemberský palác, Šelemberský palác, černá kuchyně a mnoho dalšího. 
 
 

Prohlídka hradu 4 okruhy

1. Okruh ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů. Prohlídka trvá 90 minut.
2. Okruh MUČÍRNA se zabývá trestním právem v 16. až 18. století. Prohlídka trvá 90 minut.
3. Okruh spojený 1. a 2. okruh. Prohlídka trvá 110 minut.
4. Okruh zkrácený, ukazuje exteriéry hradu. Prohlídka trvá 30 minut. Jedná se o doplňkový okruh.
 
1 nebo 2 okruh vstupné 100,- Kč, snížené 70,- Kč
1 + 2 okruh vstupné 160,- Kč, snížené 80,- Kč
3 okruh jednotné vstupné 60,- Kč
 
V blízkém okolí můžete navštívit další turisticky zajímavá místa jako například zámek Humprecht, zřícenina hradu Trosky, skalní město a zámek Hrubá skála, Valečov - zřícenina ve skalách, Valdštejn - nejstarší hrad široko daleko a mnoho dalších. Vzdálenost od Prahy je asi 80 km.
Přijeďte se na hrad podívat, určitě nebudete litovat.
 

Autor - jessynka 


Český ráj - Hrad Kost  Český ráj - Hrad Kost  Český ráj - Hrad Kost  Český ráj - Hrad Kost