Capoeira

05.02.2011 22:34

Capoeira

 

Capoeira představuje směsicí boje, tance, akrobacie a hudby. Dvěma hlavními styly capoeiry jsou angola, která se charakterizuje především pomalejší a nižší hrou se zvláštní pozorností na rituály a tradice. Druhý styl se jmenuje regional a je známý svojí plynulou akrobatickou hrou a strategií. Capoeira je netradiční boj a umění zároveň. Souboj dvou soupeřů můžeme charakterizovat jako předstíraný boj založený na improvizaci. Není možné ji jednoznačně přiřadit ani do kategorie bojového umění, sportu ani folklóru. 

 

Při capoeiře je kladen důraz hlavně na plynulost souhry pohybů dvou hráčů, kdy v kombinaci s hudbou a zpěvem připomíná bojové umění, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale také pro diváky. Capoeira je Brazilský bojový tanec dřívějších otroků a  dnes se stala bojovým sportem s pevnými pravidly. V České republice je tento bojový tanec čímdál více populární. V současnosti se jedná o nejrychleji se rozvíjející bojové umění na světě, které si z Brazílie našlo cestu až k nám do Čech. Hodnota capoeiry vězí v kulturních etnikách národů, respektu a přiblížení se k sociální rovnosti. 

 

Historie capoeiry

Capoeira byla vyvinuta africkými otroky po násilném příjezdu do Brazílie. Protože jim ale nebylo povoleno jejich bojové umění praktikovat, schovali jej za tanec. Capoeira je kombinací bojových prvků, dech beroucí akrobacie a taneční elegance. 

 

Hudba a zpěv jsou při capoeiře velmi důležité, bez nich by samotná hra byla jen bezduchým kopáním do vzduchu. Hráči hudbou získávají energii, kterou potřebují pro své výkony.  Zpěv i potlesk inspiruje oba soupeře ke hře. Základním hudebním nástrojem je berimbau. Jedná se o strunný nástroj, který  připomíná luk. Tento nástroj určuje tempo hry a představuje vnitřní rytmus, kterým se každý hráč řídí.

 

Do Evropy se capoeira dostala prostřednictvím TV, kina, show, akrobacie a také z folklorních tradic. Většina lidí zná capoeiru jako tanec, akrobacii, show a málokdo ví, že se jedná o bojové umění. Dnes se s capoeirou setkáte po celém světě, v různých podobách a stylech. Jedná se o vědu, terapii, zábavu, učení, umění i tanec zároveň.

 

Autor - jessynka