Box

03.02.2011 19:24

Box

 

Box je bojový pěstní souboj při kterém se dva protivníci snaží navzájem knokautovat. Použivají se při něm jen pravidly povolené údery pěstmi. Box je sportem, který vznikl v 18. století ve Velké Británii. Pravidla pro box uděluje Mezinárodní federace boxérů amatérů tzv. AIBA a je celosvětově nejvíce provozovaným individuálním bojovým sportem.

 

Co budete pro box potřebovat

Boxerské náčiní zahrnuje především boxovací pytel nebo hruška, boxerské rukavice, boxerskou helmu a chrániče. Vhodné jsou také na ruce bandáže, které je ochrání.

 

Boxovací pytle jsou součástí tréninku při mnoha různých sportech, nejen při boxování. Výborné jsou i pro odreagovaní se ve volném čase. Pokud si kupujete pytel jen na box, je důležité si vybrat vhodný pytel pro jednotlivou specializaci - box, thaibox nebo kickbox. Pro amatéry, kteří jen chtějí bušit do pytle pro odreagovaní, je vhodný jakýkoliv druh. Při boxování je velmi důležité dbát na správnou techniku, protože jako u každého sportu existuje menší riziko zranění. Neměli by jste zapomínat na správné ochranné pomůcky jako jsou chrániče a helma. Do pytlů by jste měli bušit jen se speciálními rukavicemi, a nejlépe ještě s bandážemi.

 

Existuje nejen mužský, ale i ženský box, přičemž boxeři jsou rozděleni podle váhových kategorií. V mnoha zemích je provozován mimo amatérského i box profesionální. Rozdílem mezi boxem amatérským a profesionálním je nejen ve výstroji, ale také v charakteru zápasu. Amatérští boxeři boxují oblečeni do nátělníků a s ochranou helmou, profesionálové boxují svlečení do půli těla a bez helmy. 

 

Pokud chcete začít s boxem, není důležitý jen správný boxovací pytel, rukavice a technika, ale také být fyzicky a psychicky odolná a dokázat bojovat. Začátečníci by měli začít trénovat box jen pod dohledem zkušeného trenéra, protože si při špatné technice mohou i ublížit. Boxování u nás zažívá nový boom jako alternativa posilování a formování těla, který vás udrží fit jak fyzicky tak i psychicky a dokonale dokáže odbourat stres po náročném dni. 

Boxovat můžete pro vlastní potěšení a navíc může někomu přinést chtěné výsledky.

 

Autor - jessynka