Automasáž pro každého

24.11.2011 14:19

 

Automasáž pro každého

 
Automasáž neboli sebemasáž se označuje taková masáž, kterou si dělá člověk sám na sobě podle doporučení odborníka. Protože v dnešní době při běžných potížích velmi rychle každý hned sáhne po prášku proti bolesti nebo běží přímo za lékařem, přitom je nejdůležitější samoléčba a prevence. Určitě bude lepší se uzdravit přirozeným způsobem dotykem vlastních rukou. Při automasáži se uplatňují techniky klasické masáže, které mají blahodárnou moc a zázračné účinky. Léčivými dotyky dlaní podpoříte své vnitřní i vnější zdraví.
 
Automasáž je jedna z nejlepších způsobů, jak zklidnit nervy, odstranit stres a navodit pocit životní pohody. Také vám pomůže uvolnit vlastní napětí, zklidnit se před spaním, utlumit bolest nebo dodat energii. Před automasáží je nejlepší teplá koupel nebo sprcha, pak si najděte klidné místečko, kde vás nebude nikdo a nic rušit, zavřete oči a masírováním odložte své každodenní starosti. Můžete k tomu použít i masážní krém, gel nebo olej, podle typu pleti. Nejlepší je začít rukama a obličejem, pokračovat cviky pro uvolnění krční páteře, šíje, zádech, břiše, hrudníku a nakonec dolní končetiny. Určitě se vyhněte násilným pohybům. 
 
Ruce si masírujte tak, že opřete lokty o stehna a začněte si třít jednou rukou druhou a to jak nahoře tak i vespod včetně zápěstí. Masírující ruce pak dopřejte odpočinek. Poté obraťte ruku dlaní nahoru a sevřete její zápěstí mezi prsty a palec druhé ruky. Masírujte jak zápěstí, tak spodek dlaně. Pak už zbývá jen namasírovat celou dlaň, hřbet a zápěstí malými krouživými pohyby s podporou ostatních prstů. Masírujte tak dlouho, dokud se neuvolní. Dejte si chvíli odpočinek, relaxujte, můžete i při tiché hudbě a svíčkách. 
 
Až budou vaše ruce dostatečně odpočinuty, začněte s obličejem. Celou tvář si jemně třete rukama, prsty obou rukou pomalu a pevně třete od středu čela ke spánku a pak od nosu k uším a nakonec od úst po okraj. Mějte u toho zavřené oči a poslouchejte relaxační hudbu. Následně můžete jemně třít oblast kolem očí, pak palcem a ukazováčkem zatláčejte oblast podél obočí od kořene nosu k spánku a jestliže najdete citlivý bod setrvejte na něm, dokud bolest neustoupí. Také si můžete jemně klepat místa pod očními víčky, což prokrvuje danou oblast a zmenšuje otoky. 
 
Až budete mít obličej dostatečně prokrvený a uvolněný, tak si oběma rukama chyťte hrst vlasů u kořínků, prsty zkruťte a jemně zatáhněte, přidržte několik sekund, pak uvolněte a opakujte to po celém temeni hlavy. Také můžete použít tzv. drbátko, které je také velice příjemné. Potom přejděte na masáž šíje, kterou lehce masírujte jednou rukou na protilehlé straně, hlavu lehce předkloňte nebo natočte k masírované straně. Hlavně se snažte, aby šíjové svaly byly co nejvíce uvolněny. Dejte si pauzu a pokračujte s částí těla, kterou potřebujete uvolnit. Masírovat si můžete kteroukoliv část těla, na kterou si dosáhnete ale vždy všechny uvolňující cviky i automasáž musí být prováděny s ohledem na váš zdravotní stav.
 
Autor - jessynka