Aikido

03.02.2011 19:25

Aikido

 

Aikido je japonské bojové umění sebeobrany, které zdůrazňuje dobrý pohyb těla, hody a páky. Eticky je spojené s obranou proti nevyprovokovanému útoku. Pokud budete aikidó používat správně, může být prudká agrese útočníka rychle a čistě neutralizována a za jisté kontroly nad všemi aspekty útoku a obrany, můžete se účinně ubránit, přitom útočníkovi nezpůsobíte vážné zranění. Aikido obsahuje hlavně hody a znehybnění ale cvičí se také s mečem, tyčí a nožem. Aikido využívá energii útoku k neutralizaci, z čehož vyplývá obranný charakter umění.

 

Tohle bojové umění vyžaduje plnou pozornost, připravenost reagovat a ochotu být přizpůsobivý. Pokud budete aikidó trénovat , bude pro vás prospěšné vypěstovat si novou úroveň smyslové pozornosti.  Neměli by jste trénovat intenzivně a moc se snažit ale budete muset trénovat velmi tvrdě. Samozřejmě vás to ze začátku bude stát spoustu potu, pochybností, úsilí, ale i příjemného vyčerpání a dalších věcí k překonání. Musíte si uvědomit, že děláte něco nového a že výsledky se jistě brzy dostaví. 

 

Co budete potřebovat 

Samozřejmě tréninkový úbor, který se jmenuje keikogi nebo také gi a pásek obi. Pásek je podle tradice ocenění, a označuje úroveň vaší způsobilosti ve vašem umění. Jestliže se silně potíte, úbor by se měl prát po dvou tréninkových lekcích a mezi lekcemi pokud je to možné vysoušet. Nejlepší je pořídit si vlastní gi, které se podepisuje nesmazatelným inkoustem na levém rameni rukávu jménem. V žádném případě nenoste v průběhu tréninku žádné klenoty, mohli by způsobit zranění jak vám, tak i ostatním.

 

Aikido je umění, prostřednictvím kterého se cvičí převážně obranná technika a rozvíjí se množství lidských kvalit. Tréninkem podporujete zajímavé a zdravé tělesné cvičení, rozvoj osobnosti,

společnost přátelských a otevřených lidí a především sebeobranu. Také si zlepšíte nejen své pohybové a bojové schopnosti, ale také se naučíte, jak si najít svoje místo v prostoru, udržet rovnováhu, projevit záměr, vnímat svoje tělo a dokonce i komunikovat s lidmi nejen v technikách, ale také i v běžném životě. Aikido je nejen fyzickým cvičením, ale i celoživotní, nekonečně inspirující cestou.

 

Autor - jessynka