Advent 2012

15.12.2012 19:53

 

Advent 2012 
 
Blíží se čas Vánoc a s nimi nastane advent, který začíná dne 2.12.2012. Pro většinu to znamená předvánoční shon, pečení cukroví a shánění dárků. Ulicemi se rozzáří tisíce světel, rozsvítí stromečky, na ulici potkáte pobíhající průvody čertů, voní všude místní speciality, svařené víno a skořice. Můžete se projít po adventních trzích, pokochat se jesličkami,  betlémy a jarmarky, které neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře. Všude potkáte různé stylové vánoční zboží, betlémy, punče a vánoční koledy uslyšíte ze všech koutů, což adventnímu času alespoň trochu přidá vánoční romantiky a nostalgiie. Ve většině českých měst proběhne  slavnostní rozsvěcení vánočního stromu, vánoční zpívání a dílny či výstavy betlémů. 
 
Dříve, ale často i dnes si lidé dobu adventu krátili provozováním prastarých zvyků a obyčejů, kdy v předvečer svaté Barbory navštěvovaly děti barborky s drobnými dárky, podobně se choval o dva dny později sv. Mikuláš s andělem a čerty. Dne 12. prosince chodily do domácností lucky, aby upozornily, že je nejvyšší čas vše dokonale uklidit a byt připravit na Vánoce, stavěl se betlém a zdobil vánoční stromeček. Dětem se vyprávěly staré příběhy či pověsti, četly se pohádky a nastávala ta pravá atmosféra vánoc. 
 
Advent je čtyřtýdenní období před Vánoci
První adventní neděle (železná neděle) je 2.12.2012
Druhá adventní neděle (bronzová neděle) je 9.12.2012
Třetí adventní neděle (stříbrná neděle) je 16.12.2012
Čtvrtá adventní neděle (zlatá neděle) je 23.12.2012
 
Právě se začátkem adventu je spojené pečení medových perníčků, pečení adventního věnce a začíná se s vánoční výzdobou. Až je vše připravené je ten pravý čas na shánění dárků a pečení ostatního vánočního cukroví. Je velice důležité, aby jste nebyli ve stresu, si vše  pořádně všechno naplánovat, co kdy budete dělat, protože advent uteče jako voda a hned tady budou Vánoce. 
 
Nezapomeňte také na různé vánoční tradice jako jsou jmelí, házení střevícem, zlaté prasátko, lodičky z ořechů, lití olova, krájení jablka a mnoho dalších. Každá domácnost má své různé zvyky a tradice. 
 
Pak konečně přijdou Vánoce a s nimi děda Mráz, Santa Klaus či Ježíšek, v Čechách se naštěstí stále drží právě Ježíšek a vy si budete moct odpočinout. Tak držím palce, aby se vše povedlo a všichni jste si mohli naplno užívat období adventu, období očekávání příchodu Vánoc - nejkrásnějších svátků v roce.
 
Autor - Markéta
Tento článek je také publikován na stránkách Chytrá Žena.cz, pro které byl mnou napsán. Kopírování zakázáno