Jak si vyčistit brýle

12.01.2012 17:50

 

Jak si vyčistit brýle

 
Každý kdo nosí dioptrické či sluneční brýle je musí čas od času vyčistit. Špinavé brýle totiž snižují nejen pohodlí a komfort, ale také mohou přinášet únavu a jiné problémy. Také přes ně neuvidíte tak dobře, jak přes čisté, protože žádné brýle a to i ty nejkvalitnější, se bez pravidelného čištění neobejdou. Jestliže máte poškrábaná skla, brýle už neslouží tak, jak by měly. Mnoho nečistot, a to i z méně přístupných míst lze odstranit jen běžným tekutým mýdlem, kterého stačí jen malé množství a omýt pod tekoucí vlažnou vodou. Ale pozor, horká voda dioptrické brýle může poškodit, hlavně antireflexní vrstvu. Pokud tedy nečistoty nelze mýdlem s vlažnou vodou odstranit, nepoužívejte sílu, ale navštivte raději nejbližší optiku, tam vám vyčistí brýle ultrazvukem většinou zdarma.
 
Jestliže u vás doma nosí brýle celá rodina, vyplatí se pořídit si obyčejnější ultrazvukovou čističku domů. Ultrazvuk totiž vyčistí i místa, kam se při běžném čištění není možné dostat. Navíc taková čistička nečistí pouze brýle, ale můžete ji využít i k čištění dalších pomůcek v domácnosti, například nůžky, hřebeny, šperky, mince, CD, DVD, nářadí, zubní protézy, čištění složitých součástek, sklo, porcelán, plasty, starožitností a mnoho dalších. Také při použití ultrazvukové čističky získáte značnou úsporu manuální práce, pracovního času a výdajů za čistící prostředky, které také nejsou nejlevnější. V mnoha případech je použití ultrazvuku jediným možným způsobem jak si brýle efektivně vyčistit.
 
Na čištění brýlí během dne postačí běžné přípravky na čištění brýlí.  Nejlepší jsou různé spreje a mikrovláknové utěrky. Existuje celá řada různých sprejů od různých firem, některé spreje dokonce mohou v zimě působit do určité míry proti zamlžování. Mikrovláknové utěrky fungují také velice dobře a to jak v kombinaci se sprejem, tak i samostatně. Dále se prodávají speciální ubrousky na čištění brýlí, ale pozor, obyčejné papírové kapesníčky jsou naprosto nevhodné, protože papírová vlákna nadělají po sklech drobné škrábance, které možná nepoznáte hned, ale při častém používání jsou vyditelná. 
 
Na čištění brýlí také nikdy nepoužívejte různé kousky oblečení, rukávy, trička a podobně. Stejně jako papírové kapesníčky mohou brýle poškrábat a když už jste investovali zcela jistě nemalé peníze do brýlí, určitě se vyplatí dát i těch pár korun do mikrovláknové utěrky či jiného speciálního hadříku. Také není vhodné používat ubrousky, každý papír je poměrně tvrdý a může obsahovat částečky, které mohou brýle poškrábat. Pokud nemáte po ruce žádnou speciální utěrku, můžete v nejhorším případě použít trošku jaru se studenou vodou a nechat oschnout, určitě ale neotírejte do oděvu, který máte právě na sobě. Jestliže si brýle znečistíte něčím jiným, než běžnými nečistotami, je vždy lepší svěřit čištění odborníkům a zajít si do optiky, kde vám většinou zdarma brýle vyčistí. 
 
A na závěr posledních pár rad, jak o brýle pečovat. Nikdy nepokládejte brýle skly dolů na tvrdou plochu, také zamezte styku s ostrými nebo drsnými plochami, nasazujte a sundávejte si brýle oběma rukama, nikdy nenoste brýle volně v kapse či tašce,  přenášejte je pouze v pevném pouzdře, neodkládejte brýle na místě, kde sedáte, pravidelně si nechte brýle vyčistit ultrazvukem, pokud jej nemáte doma, úpravy či opravy svěřte vždy do rukou odborníkům, nenechávejte je v autě vystavené přímému slunci,  nenoste je do sauny nebo parní lázně, nevystavujte vysokým teplotám a běžné znečištění odstraňujte vždy speciálními mikrovláknovými útěrkami a čistícími spreji.
 
Autor - jessynka